teknoloji

Teknoloji Nedir?

Teknoloji, Türk Dil Kurumunun güncel sözlüğünde şu şekilde tanımlanmıştır: “Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimidir.”

Teknolojiyi bu şekilde tanımlamak onu gündelik hayatta kullandığımız anlamından uzaklaştırmıştır. Artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan teknoloji, çevremizdeki tüm ilerlemeleri ve gelişmeleri kapsamaktadır. Bu yüzden hayatımızda büyük önem taşımaktadır.

Teknolojinin Tarihsel Gelişimi

Peki günümüzde “Onsuz olmaz,” dediğimiz teknoloji nasıl ortaya çıkmıştır? Teknolojinin ortaya çıkması ve ilerlemesi için muhakkak ki bilgi birikimi gerekmektedir. İnsanoğlu var olduğundan beri sürekli bir arayış içerisindedir. Bu arayışlar sonucunda yeni bir kavram veya yeni bir buluş keşfetmişlerdir. Bilgi kavramı, bu sayede sürekli olarak genişlemiş ve gelişmiştir. Elde edilen bilgiler sayesinde ise teknoloji kavramı ortaya çıkmış ve zamanla ilerleme kaydetmiştir. İlk teknolojik gelişmeler tekerleğin icadıyla birlikte başlasa da o çağın koşulları nedeniyle fazla ilerleme kaydedilmemiştir. Matbaanın icadına kadar oldukça yavaş ilerleyen teknoloji, 18-19. yüzyılda ortaya çıkan Sanayi Devrimi’yle birlikte büyük ivme kazanmıştır. Her ne kadar Sanayi Devrimi’nin ilk dönemlerinde çalışma koşulları mükemmel olmasa da zamanla elde edilen bilgiler, insanların yeni teknikler geliştirerek, araç ve cihaz çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır.

Bu gelişmeler 20. yüzyılın sonlarında -yaklaşık 1970’ler- zirveyi görmüş ve hayatımıza akıllı telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler girmeye başlamıştır. 1990 yılından itibaren internetin kullanılmaya başlanmasıyla da tamamen farklı bir dünyaya adım atılmıştır. O yıllardan günümüze birçok şey değişmiş ve teknoloji hayal bile edilemeyecek bir noktaya gelmiştir.

Teknolojinin Önemi:

Teknolojinin günümüzde ulaştığı konum o kadar ileri bir seviye ki bize sağladığı faydalar saymakla bitmez. Öncelikle insanlara bilgiye ulaşmada büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgi artık tek tık uzağımızdadır. Bir tuşla saniyeler içinde aradığımız, merak ettiğimiz her şeyi kolayca öğrenebilmekteyiz. Bu sayede her sorun daha çabuk çözüme kavuşmakta ve bunun sonucu olarak yeni şeylerin keşfi kolaylaşmaktadır. Akla gelebilecek her alanda -ulaşım, sağlık, eğitim vb.- teknolojinin sihirli bir dokunuşu hâkimdir. Teknolojinin insanlara sağladığı imkânlar o kadar çok ki bu örnekler bütünüyle kıyaslandığında sığ kalmaktadır.

Genel olarak teknolojinin ilerlemesi, hayat kalitesini arttırıp insanların daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamıştır demek yanlış olmaz. Fakat teknolojinin ilerlemesi insanları sadece olumlu yönde etkilememiş, olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Örneğin bilgisayar, telefon, tablet gibi araçların kullanımlarının artmasıyla bel, boy ve omuz ağrıları da artmış hatta kimi insanda duruş bozukluğuna neden olmuştur. Ayrıca teknolojik aletlerin fazla kullanılmasının göz sağlığını da kötü etkilediği söylenmektedir. Bu işin fizyolojik boyutudur. Bunun yanı sıra psikolojik olumsuz etkileri de bulunmaktadır: İnternet bağımlılığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan asosyallik gibi.

Teknoloji, zamanla insan hayatında vazgeçilmez bir yer almış ve günümüzde olmazsa olmaz dediğimiz bir mertebeye gelmiştir. Önceleri hayal bile edilemeyen gelişmeler şimdi gerçeğin ta kendisi olmuştur. Bu durum suistimal edilmediği müddetçe insanlık için faydalı olabilir. Fakat teknolojinin nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı çok önemlidir. Bu yüzden teknolojiye dair her şeye açık olmalı ve bilinçli yaklaşmalıyız.

teknoloji
Teknoloji Olmazsa Olmaz

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
1
Mutlu
1
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
0

You may also like

1 Comment

  1. […] hayata ve geleceğe bağlayan torunlarınıza zaman […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Teknoloji