SAP Nedir

Bu yazımızda SAP nedir, neden önemlidir ve şirketler neden kullanır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım.

SAP, becerilerini geliştirmek, işlerinde bu yazılımı kullanan bir şirketteki bir sonraki pozisyonunuza hazırlanmanıza yardımcı olabilir. SAP’yi sektörünüzle ilgili olarak nasıl kullanacağınızı anlamak, yeni bir iş bulmanıza veya bir liderlik rolüne terfi etmenize yardımcı olabilir.

SAP Nedir?

SAP veya Sistem Uygulamaları ve Ürünleri, yaygın olarak kullanılan bir kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımıdır. Program, şirketteki her çalışan için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak için her departmanın ortak verilere erişmesini ve bunları paylaşmasını sağlayan, işletmeler için merkezi bir sistem oluşturur. SAP, piyasada en çok kullanılan ERP yazılımıdır ve iş yönetiminin neredeyse her yönünü kapsayan yüzlerce tam entegre modül içerir.

ERP Nedir?

ERP olarak bilinen kurumsal kaynak planlaması, işletmelerin birincil iş fonksiyonlarını tek bir yerden yönetmelerini sağlayan bir yazılım uygulama sistemidir. Satış, pazarlama, satın alma, insan kaynakları ve diğer departmanlar, bir ERP aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma ve planlama yeteneğine sahiptir. SAP, ERP şemsiyesi altına giren bir yazılım çözümüdür.

SAP Ne Yapar ve Neden Önemlidir?

SAP, bir işletmedeki tüm işlevlerden verileri tek bir platformda toplar ve işler. SAP, her departmanın birbiriyle kolayca iletişim kurmasını sağladığı için birçok işletme için gereklidir. Herhangi bir kuruluşun başarısı, işlevleri arasında etkin iletişim ve veri alışverişine dayanır ve SAP, bu çabaları desteklemenin etkili bir yoludur.

SAP Becerileri Nelerdir?

Kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanan şirketlere başvuruyorsanız, SAP becerilerini geliştirmek sizi rekabetçi bir aday haline getirebilir. SAP ile deneyim ve yeterlilik, bazı roller için bir gereklilik bile olabilir. İşte birkaç yaygın SAP becerisi:

İşlemleri kullanma, İşlemleri kullanabilmek ve SAP yazılımına veri girebilmek, satışları yönetebilmenizi gerektiren bir işe başvururken size avantaj sağlayabilir.

Raporlama, Raporların nasıl yürütüleceğini anlamak, sizin, yöneticinizin veya başka bir departmanın ihtiyaç duyabileceği verileri sağlayabilir.

Muhasebe, SAP yazılımındaki muhasebe modüllerini nasıl kullanacağınızı bilmek size bir finans veya muhasebe işinde avantaj sağlayabileceği gibi, bir şirketin muhasebe bölümünde çalışan herhangi bir çalışan için de faydalı olabilir.

İşe Alma, SAP yazılımının işe alma modüllerini anlamak, insan kaynakları uzmanlarının başvuru sahiplerini ve potansiyel çalışanları daha iyi yönetmesine yardımcı olabilir.

Yönetim, SAP içinde müşteri yönetimi, proje yönetimi, depo yönetimi, nakliye yönetimi ve envanter yönetimi dahil olmak üzere çeşitli yönetim modülleri bulunmaktadır. Yönetim sistemlerinde beceri kazanmak, bir yönetim pozisyonuna başvururken size avantaj sağlayabilir.

İletişim, SAP yazılımının en önemli yönlerinden biri, bir şirketin sorunsuz çalışmasını sağlamak için diğer departmanlarla iletişim kurma yeteneğidir. SAP yazılımını kullanan departmanlar arasındaki iletişim anlayışınızı bir işe alım görevlisine veya görüşmeciye gösterebilmek, herhangi bir işte diğer adaylara göre size avantaj sağlayabilir.

SAP Eğitimi ve Sertifikasyonu

Kendinizi SAP becerileriyle donatmak ve özgeçmişinize ekstra bir başarı eklemek istiyorsanız bu programı öğrenmekte fayda var. SAP, tüm modülleri arasında eğitim sunar ve tam yetkinliğe sahip olmak istediğiniz becerilere dayalı olarak yüzden fazla SAP sertifikası sağlar. Birçok SAP eğitim modülü ulaşılabilirdir ve bunun için ödeme yapabilirsiniz. SAP sertifikasyonu, başvurduğunuz her sertifika sınavı için maliyetlidir, bu nedenle potansiyel pozisyonunuza en yakın sertifika ile başlayın. Elde edebileceğiniz SAP sertifikalarından birkaçı:

 • Proje Yönetimi,
 • Harcama analizi,
 • Entegre iş planlaması
 • Finans uygulaması,
 • İmalat uygulaması,
 • Satış uygulaması,
 • Modelleme ve veri yönetimi,
 • Yönetim Muhasebesi,
 • Finansal Muhasebe,
 • Ticaret,
 • Sistem güvenliği mimarı.

Dünya çapında birçok şirket SAP kullanıyor, bu nedenle SAP yazılımını nasıl kullanacağınızı anlamak, iş başvurusunda bulunurken veya çalıştığınız şirkette terfi ararken size bir avantaj sağlayabilir.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
2
Mutlu
3
Aşık Oldum
2
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Teknoloji