Marka

Marka Nedir ve Neden Önemlidir?

Marka, Markalaşma ve Marka Tescili tanımı gereği, bir şirketin, şirkete ait olduğu kolayca tanımlanabilen bir isim, sembol veya tasarım yarattığı bir pazarlama uygulamasıdır. Bu, bir ürünü tanımlamaya ve onu diğer ürün ve hizmetlerden ayırmaya yardımcı olur. Markalaşma önemlidir çünkü yalnızca tüketiciler üzerinde unutulmaz bir izlenim bırakan şey değil, aynı zamanda müşterilerinizin ve müşterilerinizin şirketinizden ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlar. Kendinizi rakiplerden ayırmanın ve sizi daha iyi bir seçim yapan ne sunduğunuzu netleştirmenin bir yoludur. Markanız, bir işletme olarak kim olduğunuzun ve nasıl algılanmak istediğinizin gerçek bir temsili olacak şekilde inşa edilmiştir. Öğrenmeye en temelden başlarsak Marka Nedir, Marka Neden Önemlidir gibi soruları cevaplamamız gerekiyor.

Marka Araştırması Nedir?

Marka tescil başvurusundan önce markanızın ilgili sınıflarda tescil edilebilirliği hakkında ön araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmada markanızın; koruma şartlarını taşıyıp taşımadığı ve önceki bir tarihte tescil edilmiş ya da başvurusu yapılmış benzer markaların incelenmesi yapılmaktadır. Böylece tescille sonuçlanmayacak bir sürece girilmemiş olur.

Marka Sınıfları Nelerdir?

Marka tescili, uluslararası Nice(Nis) sınıflandırmaya göre 45 farklı mal ve hizmet sınıfı içinden seçilen sınıflarda tescil edilebilir. Tescile karar verirken, markanızı kullanacağınız ürün ve/veya hizmetlerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi, sadece ihtiyacınız olanların seçilmesi menfaatinizedir. Doğru sınıf seçimi çok önemlidir. 

Marka Tescil Süreci Nasıl İşler?

Markanızın tescil edilebilmesi için öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumuna marka tescil başvurunuz yapılır. Başvuru Kurum tarafından değerlendirilir ve ret kararı verilmemesi halinde başvuru Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Bültende yayınlanan başvurunuza iki aylık süre içerisinde başka marka sahipleri tarafından herhangi bir itiraz gelmemesi halinde Kurum markanızın tesciline karar verir ve gerekli harç ödendikten sonra marka tescil süreci tamamlanmış olacaktır.

Marka Ne Kadar Sürede Tescil Edilir?

Doğru yapılmış bir başvuru olması ve herhangi bir itiraz veya ret kararı ile karşılamaması halinde marka tescil işlemleri ülkemizde yaklaşık olarak 4-6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Ancak işin uzmanı olmayan kişilerce yapılacak başvurular neticesinde karşılaşılabilecek ret ya da itiraz durumlarında bu süre uzamaktadır.

Marka Hakkım Kaç Yıl Geçerlidir?

Markanız, marka başvurusu yapıldığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu süre gerekli harçlar ödenerek 10’ar yıllık sürelerle sınırsız olarak uzatılabilmektedir.

Marka Tescili Başvurum Reddedildi. Ne Yapmalıyım?

Marka tescil başvurusundan önce detaylı bir araştırma işlemi yapmadan ilerleyenlerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Başvurunuz doğrudan Kurum’un ilk incelemesinde reddedilebileceği gibi diğer hak sahipleri tarafından yapılan itirazlar neticesinde de reddedilebilir. Bu yüzden ya uzmanlarca marka ön araştırması yapılmalıdır ya da gelen itirazlara karşı yasal süresi içerisinde harç miktarları yatırılarak itiraz edilmelidir.

Marka Başvuruma İtiraz Geldi Ne Yapmalıyım?

Başvuru yaptıktan sonra başka marka sahipleri, sizin başvurunuzun kendi markalarıyla benzer olduğunu iddia ederek başvurunuza itiraz edebilme hakkına sahiptir. Yapılan bu itirazlara bir uzman tarafından cevap verilmesi markanıza yapılan itirazların reddedilmesi için büyük önem taşımaktadır. Aksi halde yalnızca itiraz eden kişinin gerekçeleri göz önüne alınır.

Türkiye’de Tescilli Markam Dünyanın Her Yerinde Korunur mu?

Hayır. Markalar kural olarak tescil edildikleri ülkelerde korunur. Dolayısıyla kural olarak Türkiye’de başvurusu yapılmış ve tescil edilmiş bir marka yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde korunmaktadır.

Marka Hakkının İhlali Suç mudur?

Evet. Marka hakkını ihlal eden kişi/işletme hakkında birtakım cezai yaptırımların uygulanacağı Kanunda açıkça belirtilmiştir.

Marka Tescili Ücreti Ne Kadardır?

Bir markanın tescil maliyeti; markanızı tescil ettirmek istediğiniz marka sınıf sayısına göre değişmekle birlikte, Kurum harçları ve vekile ödemeniz gereken tutarları kapsar.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
2
Mutlu
2
Aşık Oldum
2
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

1 Comment

  1. […] Sanal mağazanız , maddi yükünüzü azaltabilir. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Teknoloji