geleceğin teknolojileri

İnsan aklının sınırlarını zorlayan ve şaşkınlığa uğratan birçok teknolojik gelişmeye şâhit oluyoruz. Yapay zekâlar, robotlar, uçan arabalar, ışınlanmalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmeler insan hayâtını kolaylaştırdığı kadar, insan yaşantısını da bambaşka bir noktaya taşıyor. Teknolojik gelişmeler birdenbire ortaya çıkan ve anında kullanıma sunulan bir sistem oluşturmaz. Teknolojik gelişmeler yavaş yavaş ilerler ve hiçbir zamân durma, gerileme gibi bir sorun yaşamaz.

Yapay zekâ araştırmaları, ultra hızlı trenler… Bu teknolojiler, birçok bilim kurgu filminde ütopya olarak anlatılsa da aslında yakın gelecekte duymaya alışkın olduğumuz buluşlar arasına girecekler. Şimdi o teknolojilere bir göz atalım.

Daha Hızlı Ulaşım

İnsanlar şehirler arası ulaşımda daha da hızlanacak. Işınlanmadan henüz bahsedemiyoruz. Kastettiğimiz şey: ultra süper yüksek hızlı trenler ya da araçlar. Bu trenlerin minimum hızı 500km/s olacak. Günümüzde kullanılan hız seviyesi 250 km/s kadar artabilen trenler, artık yüksek hızlı adıyla kullanılamayacak.

Mobil Ödemeler

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, tüketicilerin yaklaşık üçte biri gündelik olarak mobil ödeme uygulamalarını kullanacak. Ödeme dünyâsının büyük bölümü için “görünmez ödemeler” büyük önem taşıyor. Kısaca açıklamak gerekirse: Ödeme sürecinin ürün eklemeden kimlik doğrulamaya, oradan da son onaya kadar tamamında kesintisiz bir deneyimin arka planda gerçekleşmesi anlamına geliyor.

Robotlar

Robotlar hayâtımızı kontrol altına alacak. Bu senaryonun gerçekleşmesi hâlinde insan ırkı robotlar karşısında köleleşecek. Raymond Kurzweil (ABD’li fütürist, bilim adamı,mucit) 2045 yılında robotlar insanlardan daha zeki hâle gelecek ve kendilerini geliştirmek için insanlara ihtiyaç duymayacak. Düşünüldüğü üzere aslında robotlar savaşmayacak. Dünyâda artık savaşlar askerî güç olarak değil, sanal olarak gerçekleştirilecek.

3 Boyutlu Yazıcılar

3 boyutlu yazıcılar da geleceğin teknolojileri arasında. Şimdiden bu yazıcılarla her türlü cisim üretilmeye başlandı bile. 3 boyutlu yazıcının çalışma mantığı bilgisayarda çizilen 3 boyutlu tasarım tarayıcıya aktarılarak. Tarayıcının içerisinde bulunan plastik, metal gibi malzemelerin bu tasarıma göre katmanlar hâlinde üst üste koyulması ile cisimlerin ortaya çıkması söz konusu. Tabii içerisinde cisimlerin şekilleri için hareketli parçalar ve elektronik devreler bulunmakta.

Başka Bir Gezegende Yaşamak

Son dönemde özellikle NASA, SpaceX ve Boeing gibi firmaların araştırmalarını hızlandırdıkları Mars’a yolculuk, görünüşe göre birkaç yıl sonra gerçekleşiyor olacak.

Marsta insan kolonisi kurulacak. 2023 yılında Mars’a 4 insan gönderileceği biliniyor. Eğer projede bir sıkıntı çıkmaz da her şey Mars One firmasının istediği gibi giderse 2 sene sonra 4 insan daha gönderilecek. Gönderilen insanlar, Mars’ta hayâtın temellerini atacak ve bu olay hiç bitmeyen televizyon şovuna dönüştürülecek.

Elektrikli ve Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz gidebilen araçlar ve elektrikli araçlar artık ilerleyen yıllarda iyice yaygınlaşmış olacak. Zengin kesimin tercihi Tesla Model S başta olmak üzere benzeri tamamen elektrikli üst seviye otomobiller olacakken Renault, Hyundai, Ford gibi otomobil markalarının uygun fiyatlı elektrikli modelleri de piyasaya sürülecek. İnsansız otomobilleri artık sokaklarda görmeye başlayacağız. Elektrikle çalışan otomobillerin sayısı dünyâda gitgide artış göstermektedir. Çok kısa bir zamân sonra elektrikli veya hibrit araçların sayısı benzin ve dizel ile çalışan araç sayısını geçecektir. Aynı şekilde birçok firma tarafından geliştirilen sürücüsüz otomobillerde önümüzdeki 5 yıl içerisinde sokaklarda kullanılmaya başlayacaktır. Sürücüsüz araçları ilk olarak taksilerde görebiliriz

Sizinle Konuşan ve Düşünebilen Cihazlar

Yapay zekâ hayâtın içinde fazlasıyla olacak. Facebook, Alphabet, Amazon, Microsoft ve IBM gibi dünyâ devi şirketler, yapay zekâ üzerine toplantılar yapıyor. Yakında yapay zekânın ulaşım çözümleri, istihdâm sağlama, toplum refâh düzeyini arttırma gibi konulardaki işlevselliğinin oluşturacağı ifâde ediliyor. Sizinle konuşan ve sizin yerinize her şeyi düşünen cihazlar olacak. Bir konu hakkında yorum yapacak, tavsiyelerde bulunacak. Her zaman yanınızda taşıdığınız gelişmiş asistanlar olacak.

Katlanabilir Ekran Teknolojileri

Şu an henüz test aşamasında olsa bile en kısa sürede ceplerimizde taşıdığımız telefonlar katlanabilir duruma gelecektir. Hatta daha da ilerisi iletişim araçlarının vücûdumuza entegre edilecek olması.

Geleceğin teknolojileri hâyatımızı ne yönde etkileyecek hep birlikte göreceğiz.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
0
Mutlu
0
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Teknoloji