Uçan Aşıklar, Bella & Marc Chagall

1909’da Saint Petersburg’da birbirlerine vuruldular. Zengin bir Rus kuyumcunun 19 yaşında bir kızı olan Bella Rosenfeld ve yedi yıl kıdemli olan Marc halen bir sanat okuluna devam eden bir ressam. Her ikisi de ilk görüşte aşk olduğunu söyledi. Yetenekli bir yazar olacak olan Bella, Marc’ın ilk karşılaşmalarına nasıl baktığını anlattı: Gözlerine bir bakış attığınızda, sanki gökten düşmüşler gibi mavilerdi. Garip gözlerdi… uzun, badem şeklinde… ve her biri küçük bir tekne gibi kendi kendine yelken açıyor gibiydi. Marc ayrıca bu toplantıyı My Life adlı otobiyografi kitabında yazdı: Onun sessizliği benim, gözleri benim. Sanki çocukluğum, şimdiki zamanım, geleceğim hakkındaki her şeyi biliyor sanki içimden görebiliyormuş gibi.

Ayrılık

image

1911’de Marc, Bella’yı Rusya’da bırakarak devrinin önde gelen sanatçılarından sanat eğitimi almak için Paris’e gitti. Bununla birlikte, Fransızca bilmiyordu ve başlangıçta, Rusya’ya geri kaçma hissi varken, Rusya folklorunun zenginlikleri, Hasidik deneyimleri, ailesi ve özellikle Bella hakkında resim yaptığını hayal ederken, çok zordu.

Hala Vitebsk’te kalan nişanlısı olmadan daha fazla dayanamadığı Paris’te 1914 yılına kadar kaldı. Bella’yı kaybetmekten korkan Chagall, Berlin’deki bir sanat satıcısından çalışmalarını sergileme davetini kabul etti çünkü daha sonra oradan Belarus’a geçmek ve Bella’yla evlenmek ve ardından onunla birlikte Paris’e dönmek istiyordu.

Yeniden birleşme

image

Bir sonraki zorluk Bella’nın ebeveynlerini kızları için uygun bir koca olacağına ikna etmekti. Sadece fakir bir aileden gelmiş bir ressam olmasına rağmen onu destekleyebileceğini göstermesi gerekiyordu. 1915’te evlendiler ve Bella bir anda Marc’ın hayatının geri kalanında tuvallerinde yer alan ana ilham kaynağı oldu. 1916’da Ida adında bir kızları oldu ama bu Bella’nın kocasının menajeri olarak hareket etmesini engellemedi. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, Chagall’ın ressam kanatlarını yayabileceği Fransa’ya taşındılar.

Çokça aşk

image

Aşklarının gücü resimlerinde belgelenmiştir. Çok sıkça Chagall kendini ve Bella’yı çeşitli şehirlerin üzerinden uçarken tasvir etti. Sanki paylaştıkları aşkın yerçekiminden daha güçlü olduğunu resmediyordu.

Ani son

image

Yıllar geçti ve ikinci dünya savaşı başladı. Kızlarının yardımıyla, Chagall ailesi Amerika’ya kaçtı. Ancak, aniden, Bella öldü. Savaş zamanı ilaç kıtlığı nedeniyle tedavi görmemiş, bir virüs enfeksiyonu geçirmişti. Yas tutan Chagall aylarca tüm işleri durdurdu ve tekrar başladığında ilk resimleri Bella’nın anısını korumakla ilgiliydi. Dahası, takip eden 20 yıl boyunca Bella’nın defterini saklayarak ona resmetmeye devam etti. Boş sayfaları ikisinin yer aldığı dokunaklı renkli portrelerle doldurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.