SAĞLIĞIMIZA NE KADAR DEĞER VERİYORUZ?

Son zamanlarda herkes ya doktor ya da sağlık alanında uzman oldu. Herkes bilir kişi çevresindekilere önerilerde bulunuyor. Dışarıda hava -10°C’dir ve eve geldiğinde soğuktan rengin atmıştır birde bunların üzerine üşüyorum demişsindir. Arkadan annenin sesi gelir “Senin kanın düşmüş olmasın?” halbuki öyle bir şey yoktur. Tek neden havanın çok soğuk olmasıdır.

Neden?

Bu olayların artmasında gündüz kuşağı programlarının etkisi çok büyük tabiki. Sabahtan akşama kadar biri biter biri başlar geceleri ise tekrarları olur dolayısıyla gündüz ev işlerini yapan büyüklerimiz bu programları izlerken geceleri de ağrıdan uyuyamayınca yine bunları izliyor bir süre sonrada birçok farklı konu hakkında fikir sahibi olmaya başlıyorlar. Hastalıkların belirtileri, tıbbı tedavileri, alternatif tıpa göre tedavileri, yeni diyet türleri ve dahası…

Peki sağlığımız bir televizyon programında duyduklarımızdan yola çıkarak şekillendirilecek kadar değersiz mi?

Bu soruyu sormamım nedeni ise programlarda genel belirtiler, genel hasta tipleri konuşulurken her hastalığın hastasına özel bir formu vardır. Kimisinde hastaneye gitme şikayeti kimisinde yıllardır vardır ama onu rahatsız etmiyordur. Hastalık hastaya özel olunca tedavininse hastaya özel olması gerekiyor ki hastanedeki tedavilerde hastalara özeldir. Evet genel bir tedavi şekli vardır ama bunlar hastalara uyarlanılarak yapılır. Kısaca her tedavide her hastaya olmaz. Programlarda ise tıbbi tedavi yerine alternatif tıbba yönelip farmakolojik tedavinin kötülenmesi gibi bir durum olabiliyor. Elimizdeki en güvenilir en çok araştırma yapılan istatistiğine en kolay ulaştığımız hastalar üzerindeki etkilerini tahmin edebildiğimiz yöntem farmakolojik tedaviler olduğu halde…

Bu tür programların diğer bir sorunu ise sağlık personeline güvensizliğe neden olması. Anlatılanlara o kadar inanılıyor ki doktora sadece tanıyı onaylatmak için gidilebiliyor. Yapılan tetkikler ise kişinin hasta olmadığını kanıtladığında başka bir doktora daha büyük bir hastaneye gitmeye eğilim artıyor.

SON OLARAK

Unutulmamalıdır ki eğer bir hastalık varsa bir gün mutlaka bir belirti gösterir ve o gün kimse size hasta değilsiniz demez. Sizin için en iyi tanıyı koyacak ve tedaviyi düzenleyecek kişi doktorunuz en iyi bakımı verecek olan kişi ise hemşirenizdir. Gittiğiniz kurumdaki sağlık personellerinin hepsi de sizlerin sağlığına kavuşması için canla başla çalışan kişilerdir. Siz en iyisi onlara güvenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.