YALNIZ İNSAN GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İSTER!

Yağmurdan Sonra, William Trevor, Yüz Yayınları, İstanbul 2019

Roman ve öykülerinde çoğu zaman yalnız insanlara yer veren, onların çaresizliklerini, hayal kırıklıklarını, ruhsal dengelerini ele alan Trevor, 1928 yılında Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Dublin’de tarih okudu ardından da öğretmenlik yaptı. Roman ve öykü türünde yazdığı eserleriyle ün kazandı. ‘’ Yağmurdan Sonra’’ adlı öykü kitabı ilk kez Püren Özgören tarafından Türkçe olarak çevrildi. 2006 yılında da hayata gözlerini yumdu.

William Trevor

Trevor, öykülerindeki karakterleri farklı açılardan ele alarak onları daha uç bir noktaya taşıyarak okuyucunun kitaba olan bağlılığını artırır. Trevor’ın çarpıcı, bir o kadar da derinden etkileyen eseriyle tanışma hikâyem, yakın bir zamanda gerçekleşti. Eserin arka kısmındaki kısa yazılar beni bu esere yakınlaştıran ilk etkenlerden biriydi diyebilirim. Bir alıntı yapmak gerekirse ‘’ Yalnız insanlar varlıklarını sürdürmek için yalan söyler, gerçeği gizler, aldatır, aldatılırlar; bu insan-lar şimdiyi ve geleceği kendileri belirleyemez, hayat onların yerine belirler.’’ Bu esere yakınlaştıran etkenlerden bir diğeri ise yazarın üslubuydu. Yazar, anlatmak istediklerini sade bir o kadar da sürükleyici bir dille kaleme almış.

Kitap Okumak

Yazarın bu muazzam eseri toplam 12 öyküden oluşur. ‘’ Piyano Akortçusunun Karıları’’ ilk öyküsüdür. Yazar bu öyküsünde görme engelli bir piyano akortçusunu ve ilk eşinin arkasında bıraktığı izler karşısında ikinci eşinin tavrını ele alır. Trevor, insanı merkezine alarak çıkışı olmayan bir noktaya getirir. İnsanın; sevilirken sevilmediğini, yaşarken yaşayamadığını, ruhsal dengelerinin bir anda değiştiğinin farkındalığını çarpıcı bir dille anlatır.  Sonunda eşlerin her ikisi de kazanır ama ilk eşi en güzel anların tadına önceden bakmıştı bile.

Yazarın bir diğer öyküsü olan ‘’ Çocuk Oyunu’’ iki çocuğun küçük yaşta olmalarına rağmen, yaşadıkları acı dolu olaylar yüzünden aniden büyümelerini konu alır. Ayrılıklarla, evliliklerle geçen sarsıntılı bir hayat ; çocukları oyuna, büyükleri ise çaresizliğe sürükler. Trevor, bu öyküsünde her duyguyu ilmek ilmek yüreğimize işler. Her olayın sonunda derin bir sessizliğe gömülür insan. Beni en çok etkileyen öyküsü buydu diyebilirim.

Bir Yenilgi Öyküsü

Yazar, kitaba adını verdiği ‘’ Yağmurdan Sonra’’ adlı öyküsünde bir yenilginin hikâyesini anlatır. Öykünün kahramanı kendi içinde birtakım sorulara cevap arar. Zihnindeki kalabalıktan yürüyüş yaparak kurtulmak ister. Bir gün yürürken aniden yağmur bastırır ve o yağmurdan sonra eski yerine dönmüş olsa bile öykünün başında tanıdığımız eski Harriet değildir.

Yağmurdan Sonra

Gün içerisinde çoğumuzun ruhsal dengeleri tökezlenir ve bunun sonucunda hayatımızı yakından ilgilendiren olaylar farklı bir boyut kazanır. İnsanlar kendilerini duygusal bir düzlüğe bırakır. Bir zaman sonra hayatımızı biz kendimiz belirleyemeyiz. Hayat bizim yerimize belirler. Hayat böyle değil midir zaten? Her şey yolunda giderken bir anda hayatımız alt üst olur. Bazen bu hayata uyum sağlamaya çalışırız bazen de hayat bizi arkasından sürükler. Hayatın olağan akışı böyledir, kimse kolay kolay istediği hayatı yaşayamaz.  Yaşadığımız hayati değişimler sonucunda da birtakım gerçekleri gizleme eğiliminde bulunuruz. Gerçeklerle yüzleşmekten korkan, gerçekleri gizleyen, içinde hayal kırıklıkları olan insanlarız biz. Gerçekleri her ne kadar gizlemek, örtmek istesek de onlar hayatımızdaki yerini hep belli eder.

Sonuç olarak yazarın öykülerinde ele aldığı konular tam olarak gerçek hayatta karşılaştığımız, üzerimizde derin etkiler bırakan, etkisinden uzun süre çıkamadığımız olaylardır.  Yazar, öykülerini sadece kaleme almakla kalmamış üzerinde uzun uzun düşünmemizi de sağlamıştır. Eseri nitelikli kılan ilk faktör buydu diyebilirim. Bir diğer faktör ise her duygunun bir yaşanmışlık hissi uyandırmasıydı. Benim en çok hoşuma giden ayrıntı ise sanki Trevor’ın öykülerini okuyor gibi değil de bizzat o öykülerin içerisindeki kahramanlardan biri gibiydik.

 Hayatı kitapla birlikte anlama çabasında olanlara ısrarla tavsiye ediyorum. Muhabbetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.