NEYİ KAFAYA “TAKACAĞINIZI” SEÇİN

İyi bir hayat yaşamak hepimizin hayalidir. Bunun için çaba sarf ederiz ama hayal ettiğimiz hayatı her zaman tam olarak yaşayamayız.

İyi bir hayat yaşamaya engel olan nedenlerden birisi de kafamıza taktığımız gereksiz sorunlardır. Bu sorunlar yüzünden hayatımız istediğimiz gibi ilerlemez.

Günlük hayatta birtakım sorunlarla karşı karşıya geliyoruz. Hangilerinin önemli hangilerinin önemsiz olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu aşamada önemli olan, anlamı olmayan ve önemsiz şeyleri kafamıza takmamaktır. Enerjimizi önemli olan şeylerin üzerine yoğunlaştırmamız iyi bir hayat sürmemize olanak sağlar.

HANGİ SORUNUNUZ DAHA ÖNEMLİ?

Hayatımızda önemli olan bir şeyi bulmak, zamanımızı daha verimli hâle getirir. Eğer anlamsız olan bir soruna odaklanırsak kafamıza takacağımız sorunlar da büyür. Burada asıl mesele neyi kafaya takacağımızı ve neyi kafaya takmayacağımızı seçebilmemizdir. Hayatımızın her yerinde sorunlar vardır. Biz farkında olmasak bile bu sorunlar hayatımızın içindedir. Kafamızın neye yoğunlaşacağını seçmeye başladığımız zaman, güçlendiğimizi hissederiz. Çünkü hayatımıza bir sorumluluk daha eklenmiş olur. Hayatımız bu sorumluluklara göre şekillenmeye devam eder.  Bu sorumluluğunda kişisel gelişim aşamasında ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Neyi kafaya takacağını iyi seç!

Bir başkası için önemli olan bir sorun, bizim için önemli olmayabilir ya da bizim için önemli olan bir sorun, bir başkası için önemli olmayabilir. Kafamıza taktığımız her sorun  bize farklı deneyimler katar. Kişi, kafasında tasarladığı  sorunları doğru seçerse bu sorunlardan zevk alır. Artık bu sorunlar, sorun olmaktan çıkar. Bir eğlence yumağına dönüşür. Kişi, kafasında tasarladığı  sorunları yanlış seçerse bu sorunlardan ne zevk alır ne de başka bir şey. İşte bu yüzden hayatımızda neyi kafaya takacağımızın önemli bir payı vardır.

Yazımı “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” adlı kitabından esinlenerek kaleme aldım. Kitabın yazarı Mark Manson, kişisel gelişim alanında edindiği deneyimlerinden yola çıkarak hiçbir şeyi kafaya takmamayı önermiyor, tam aksine önemsiz şeylerin farkına varıp önemli şeylerin üzerine yoğunlaşmamızı tavsiye ediyor. Böylelikle hayal ettiğimiz mutluluğa daha kolay erişebileceğimizin farkındalığını bize aşılıyor. Yazar, hayatın iyi taraflarını görmemizi doğru bulmuyor, tam tersine hayatın olumsuzluklarını, sorunlarını görmemizi ve onların üzerine yoğunlaşmamızı tavsiye ediyor. Sıradan bir hayat yaşamak yerine, seçtiğimiz sorunlarla yorucu bir o kadar da keyifli bir hayat yaşamak yazara daha cazip geliyor.

Kitaptan Alıntılar-1

BU KİTAP BANA NE KATTI?

Bu kitap bana kişisel gelişim aşamasında gerçekten çok şey kattı. İlk olarak hayatımdaki sorunların farkına varmamı daha sonra ise benim için hangilerinin önemli hangilerinin önemsiz olduğunu anlamam konusunda yardımcı oldu diyebilirim. Kitabı bitirdikten sonra hayatımda da birtakım değişiklikler oldu. Hayatımdaki olumsuzluklara karşı kendimi daha güçlü hissetmeye başladım. Hayatın hep iyi taraflarını görmek yerine, hayatın olumsuz taraflarını da görmeyi tercih ettim. Hayata bakış açınızın değiştiğini kitabı bitirince daha iyi anlayacaksınız. Yazımı bu kitaptan bir cümle ile bitirmek istiyorum. ‘’ Hayatta kafaya takabileceğiniz şeylerin sınırı vardır. Hangilerinin sizin için önemli olduklarını seçerken bilgece davranmalısınız.’

Kitaptan alıntılar-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.