Kitap Yazmaya Nereden Başlamalı!!

Arkadaşlar burada kitap okurken kendi kullandığım birkaç metottan bahsedeceğim. Umarım sizlere de yararı olur. İnsan olmamız gereği unutkan varlıklarız ve tekrar etmediğimiz süreçte de unutma oranımız daha da artıyor. Bu suretle öncelikli olarak kitapların altını çizerek ve notlar alarak okumanın daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Yıllar boyu kitap okumaya çok sıcak bakan biri olmadığımı itiraf etmem gerekiyor ki; ATA’mızın 4000’e yakın kitap okuduğunu ve 9 kitap yazdığını öğrendikten sonra düşüncelerim değişmeye başladı. Ulu Önder Atatürk’ün bu kadar kitap okumasının bir amacı olmalıydı !

Doğru Kitabı Bulmak!

Sonrasında ise yanlış, daha doğrusu bana uygun olmayan kitaplar okuduğumu sezinledim. Kişilik yapısı, ilgi alanları, zevkler göz önüne alındığında ise herkesin aynı kitapları okumasını ve aynı kitaplardan hoşlanmasını beklemenin gereksiz olduğu ortaya çıkıyordu. Bu sebeple araştırmalarım sonucu daha çok teknik ve bilimsel kitaplardan hoşlandığımı anladım.

Bu suretle teknik ve bilimsel kitaplar okumaya başladım. Başta da dediğimiz gibi en iyi kitapları bile okusak üzerinden 1 sene geçtikten sonra zar zor kitabın nelerden bahsettiğini hatırlayabiliyorduk. Bu sebeple not alarak çalışmanın uygun olduğunu düşündüm.

Okuduğum satırları önceliklendirmeye karar verdim;

  • Altı çizili satırlar
  • Altı çizili ve yanına yıldız konmuş satılar (*)
  • Altı çizili ve yanına iki yıldız konmuş satırlar (**)

olarak kendimce kategorize ettim. Altı çizili olanlar önemli olarak nitelendirilirken, iki yıldızlı olanlar ise en önemlileri niteliyordu. Tabi anlamadığımız yerlere de soru işareti koymayı unutmuyorduk !

Tamam da altlarını çizdik ama sonrasında neler olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Normal bir insan davranışı olmayarak altı çizili olan yerleri bilgisayarda tekrar yazmaya başladım. Çok çetrefilli bir olay gibi gözükse de inanın yazmak anlamayı kat ve kat artırıyor. 3, 5 kat daha fazla anladığımı ve daha uzun süre aklımda kaldığını itiraf edebilirim.

Daha sonrasında ise topladığım bu notları birleştirmeye başladım. Bilimsel ve Teknik olarak çoğu konuyu, daha doğrusu benim ilgi alanlarımı içeren bir arşiv oluştu. Sonrasında bunlar makalelere dönüştü ve en son basamak olarak da biraz daha araştırma yaparak ilgi çekici resim ve videolar ekleyerek bunları sunumlara dönüştürdüm. Videoları izlerken de değerli gördüğüm yerleri not ediyorum ve arşivime ekliyorum. Büyük bir ihtimalle bunların ileride kitaplara dönüşeceğini umuyorum.

Sizlerin de bu şekilde çalışması faydalı olabilir. Yazarların tam olarak nasıl çalıştığını bilmemekle beraber bu işin bir birikim işi olduğunu söyleyebilirim. İleride eğer kitap yazmak gibi bir hedefiniz varsa şimdiden biriktirin derim.

Bir de kitap biriktirmeniz ve kütüphane oluşturma fikrinize saygı duymakla beraber, elinizdeki kitaplardan onlarca daha kişinin faydalanabileceğini düşünerek bu kitapları dağıtmanızı rica etmek isterim.

Raflarda yıllar boyu duran kitaplar, kafese kapatılmış kuşlar gibi geliyor bana. Onları özgür bırakmak bizlerin elinde !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.