Kitap önerisi – Sol Ayağım / Christy Brown

Şimdi birkaç dakikalığına oturun, gözlerinizi kapatın ve vücudunuzda sadece sol ayağınızı hareket ettirebildiğinizi düşünün. Ne kadar zor bir hayat olurdu değil mi? İşte Sol Ayağım’da bu zor hayatın dışa vurumu. 1932 yılında dünyaya gelen Christy Brown, sadece bir ayağını kullanarak Dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdırmış bir yazardır. Sol Ayağım adlı eseri yazarın otobiyografisidir ve Dünya Klasikleri arasında yerini almıştır.

Christy Brown doğuştan fiziksel engellidir; yürümeyi bırakın konuşamamaktadır bile. Bu yazarımızın bize ulaşmasına, kalbimize dokumasına, engel olamamış…Anne kucağında hareketsiz bir bedenin kendini nasıl dünyaya açtığını görüyoruz bu şahane kitapta.

Christy Brown sanki “Ben de buradayım!” der gibi… Sol Ayağım’da yazarın iç dünyasını, sevinçlerini, umutlarını ve hüzünlerini hissedebilmenizin yanı sıra engelli olduğu için yaşadığı zor durumlara ve ailesinin ,özellikle annesinin, ona olan inancına ortak olabilirsiniz. Bazen içimizi burkan ama bazen de yüzümüzün gülmesini sağlayan bu harika kitap ayrıca bize her şeye rağmen ayakta durmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Eğer sizde Christy Brown’un kısacık ve zor hayatındaki başarılarına tanıklık etmek isterseniz size en yakın kütüphane, kırtasiye ve kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.