KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMEK İSTEYENLERE 10 KİTAP ÖNERİSİ!

Şu sıralar koranavirüs nedeniyle eğitime bir süre ara verildi ve sosyal alanlar da geçici bir süreliğine kapatıldı. Evden dışarıya çıkamadığımız bugünlerde birçoğumuz kitaplara sarılmayı tercih etti. Benim de hazırlamış olduğum yazı tam olarak bununla ilgili. Bu süre zarfı içerisinde hem kitapların eşsiz dünyasında kaybolmak hem de kendi kabuğuna çekilmek isteyenler için Türk ve dünya edebiyatı olmak üzere 10 kitap önerimi sizlerle paylaşıyorum.

KİTAP ÖNERİLERİM

KÖRLÜK – JOSE SARAMAGO

1998 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazarın en etkileyici yapıtı olan Körlük, araba kullanan bir adamın ansızın körleşmesiyle başlayan süreci konu edinir. Bir süre sonra ülkede ne düzen kalır ne de yönetim. Saramago, bir anda gerçekleşen ve önlemi alınmayan felaketin, doğurduğu sonuçları tüm gerçekçiliğiyle anlatır.

KÖRLÜK – JOSE SARAMAGO
Körlük

TOPRAK ANA – CENGİZ AYTMATOV

Yazar, savaş sırasında sevdiklerini birer birer toprağa teslim eden bir ananın dramını, direnişini sanki yaşanmışlık hissi uyandırırcasına eserinde işler. Savaş sırasında kalanın da gidenin de verdiği mücadele Aytmatov’un dilinden okuyucu ile buluşuyor. Ayrıca Aytmatov, bir ananın; toprağına, doğasına, özüne bağlı oluşunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

TOPRAK ANA – CENGİZ AYTMATOV
Toprak Ana
USTALIK GEREKTİREN KAFAYA TAKMAMA SANATI – MARK MANSON

Manson, kişisel gelişim alanında edindiği deneyimlerinden yola çıkarak bu güzel eseri kaleme almıştır. Eserinde neyi kafaya takacağımızı ve neyi kafaya takmayacağımızın farkındalığını aşılamaya çalışmış ve her sorunu kafaya takmamaktan ziyade önemli olan sorunlarla yorucu bir o kadar keyifli bir hayatı okurlarına sunmuştur.

Ayrıca bu kitabı yorumladığım yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

USTALIK GEREKTİREN KAFAYA TAKMAMA SANATI – MARK MANSON
Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

YAŞAMAK – YU HUA

Kitabın kahramanı Fugui tüm servetini gençlik günlerinde tüketirken hayatın ona neler sunacağından tamamen habersizdir. Hayat o kadar sürprizlerle doludur ki bir gün doyasıya eğlenirken diğer günler doğumları, ölümleri, mutsuzlukları kucaklar insan. Kitabın kahramanı Fugui’ nin hayatı da bu sürprizlerle geçmekte 🙂

YAŞAMAK – YU HUA
Yaşamak

KIRMIZI SAÇLI KADIN – ORHAN PAMUK

Pamuk’un; bir kasabadaki gencin aşkını, kıskançlığını, özgürlük duygusunu okuduğunuz bu romanında bir yandan da insani bir suçun peşinden sürükleniyor olacaksınız. Kitabı okurken bir soru peşinizi bırakmayacak. Yaşanan bir aşk deneyimi, insanın hayatına bütünüyle etki eder mi? Yoksa insanın kaderini belirleyen efsanelerin gücü müdür? Eserin son sayfasına kadar bu soru kafanızda sürekli olarak dönüyor olacak.

KIRMIZI SAÇLI KADIN – ORHAN PAMUK
Kırmızı Saçlı Kadın

FARELER VE İNSANLAR – JOHN STEİNBECK

Modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alan roman, birbirine zıt olan iki karakterin dostluğunu ve dayanışmasını anlatır. Yazar, sadece insanın insanla olan ilişkisine değinmekle kalmaz. İnsanın evrenle olan ilişkisine de sıkça değinir bu çarpıcı romanında.

FARELER VE İNSANLAR – JOHN STEİNBECK
Fareler ve İnsanlar

CANIM ALİYE, RUHUM FİLİZ – SABAHATTİN ALİ

Hayatının en zor dönemlerini yaşayan Sabahattin Ali, o çalkantılı dönemlerde dahi ailesini bir an bile aklından çıkaramamıştır. Bunun en somut örneği eşine ve kızına yazdığı mektuplardır. Her mektubunda özlemini, sevgisini, samimiyetini hissedeceğiniz bu mektuplar Sabahattin Ali’yi daha yakından tanımanızı sağlayacaktır.

CANIM ALİYE, RUHUM FİLİZ – SABAHATTİN ALİ
Canım Aliye, Ruhum Filiz

KAFESLERİMİN LİSTESİ – ROBİN ROE

Bir insanın, bir başkasını nasıl olduğu gibi kabul ettiğini eserin ilk sayfalarından itibaren iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Her duyguyu doyasıya yaşayacağınız bu eserde dostluğun inanılmaz gücüne de şahit olacaksınız. Eserde yaşanmışlıklara yer verildiği için ‘’ kurgu’’ deyip geçmek haksızlık olur.

KAFESLERİMİN LİSTESİ – ROBİN ROE
Kafeslerimin Listesi

UZUN HİKÂYE- MUSTAFA KUTLU

Yazar eserinde, bir yere ait olmadan geçen ömrü acılarla, ayrılıklarla, hüzünlerle yoğurmuştur. Yaşanılan aşk öylesine kuvvetlidir ki acılara, zorluklara rağmen daha da artmıştır. Bu eserde okurları kısa ama aslında uzun bir hikâye karşılıyor olacak.

UZUN HİKÂYE- MUSTAFA KUTLU
Uzun Hikaye

BİR BİLİM ADAMININ ROMANI – OĞUZ ATAY

Atay, kendi hocası da olan Prof. Dr. Mustafa İnan’ın hayatını romanlaştırdığı bu eserinde İnan’ın çocukluk yıllarına, ailesine, toplumdaki saygınlığına, başarılarına uzunca yer veriyor.

BİR BİLİM ADAMININ ROMANI – OĞUZ ATAY
Bir Bilim Adamının Romanı

Hayatı, kitapla birlikte anlama çabasında olanlara… Muhabbetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.