12 Güzel Kitap

Her birimiz özellikle genç yaşlarda bize yardım edecek, akıl verecek, yönlendirecek, iyi ve kötüyü bize öğretecek bir mentora (akıl hocasına) ihtiyacımız var. Ancak maalesef hepimiz bu kadar şanslı değiliz diyecekken “o” çıkıyor karşımıza ve bize bir şeyler anlatabilmek için hem bir öğretmen hem de bir öğrenci oluyor bu hayatta.

Ülkemizin sahip olduğu en değerli insanlardan biri olan ve küçücük bir fener (youtube videoları) ile bizim gibi genç insanların yolunu aydınlatan “Deniz Feneri”, BarışÖzcan.

Barış Özcan’ın hayatını anlatacak bir yazı yayımlamadan önce sizlere, bu 3 ay tatil için onun bize tavsiye ettiği kitapları, onun dilinden sizinle paylaşıyoruz…

12 Güzel Kitap

Don Kişot

Neden seçtim? Çünkü edebiyatta roman türünün başlangıcı olarak kabul edilen bu eser pek çok yazar tarafından da “gelmiş geçmiş en anlamlı kitap” olarak kabul edilir. Daha önce okumuş ya da izlemiş olabilirsiniz. Ama unutmayın iyi kitaplar birkaç kez okunmayı hak eder.

Aslında gerçeklerle, hakikatle savaşa kalkışan ve en sonunda ölümün gerekliliğini kabullenen Don Kişot’un hikayesini bir de bu gözle okuyun. Hayatınızın her evresinde farklı anlamlar çıkartabileceğinize ve daha da önemlisi hayatta karşılaşacağınız durumlarda onun bazı sahnelerini hatırlayacağınıza eminim.

 50 Soruda Yapay Zeka

“İnsanların yapıp makinelerin yapamayacağı şeyler var mı? Düşünen bir makine yapılabilir mi? Sadece sıfır ve 1 her şeye yeter mi? Turing kimdir? Turing testi nedir? Doğanın, yaşamın, insanların programlama dili nedir? AlphaGo dünya go şampiyonunu nasıl yendi?” gibi benim de çeşitli videolarımda değindiğim bu yapay zeka konusunu bir de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say’dan okuyun.

İnsan Nedir?

TomSawyer ve HuckleberryFinn’in maceralarını yazan Mark Twain’in bu kitabı bir roman değil, deneme. İlk yazıldığında sadece 250 adet basılmış. Kitabın formatı yaşlı bir adamla genç bir adam arasındaki diyalog şeklinde. Storytel’deki versiyonu da iki farklı ses tarafından okunmuş. Dolayısıyla hem okuması hem de dinlemesi sürükleyici olan bir kitap.

Morgue Sokağı Cinayeti

Sinema konusunda kendini geliştirmek isteyenler için seçtim bu kitabı. Çünkü yazarı Edgar Allan Poe, pek çok senaristin ilham kaynağıdır. Polisiye türünün mucidi olduğu gibi bilim kurgu türüne de katkıda bulunmuştur. Morgue Sokağı Cinayetiyse ilk modern dedektiflik öyküsü olarak kabul edilir. SherlockHolmes ya da HerculePoirot karakterlerini seviyorsanız onları yazanların ustasını da mutlaka okumalısınız.

 Kan ve Gül

Fantastik bir Türk polisiyesi. Kara mizah ustası Alper Canıgüz tarafından yazılan bu romanı bir çırpıda ya da 5 saat 17 dakikada okuyacağınıza eminim.

 Dublörün Dilemması

Bence Murat Menteş’in en güzel romanı. Bundan tam 12 yaz önce okuduğumda “QuentinTarantino bu kitabı görseydi kesin filmini çekerdi” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Bugüne kadar filmini çeken olmadı o yüzden bu yaz kulaklıklarımı takıp kitabı dinlerken filmini çekmeyi planlıyorum, burada kafamda.

Yürümenin Felsefesi

Yürümek, iki mesafe arasında gidip gelmek değildir sadece… Yaratıcı bir eylemdir aynı zamanda. “Çünkü” diyor bu kitap “yürüyen insan kendi üzerine çöken kaygı, haset ve korku yumaklarını çözer, varlığını yeryüzünün ebediyen yeni olan kalbine düğümler. Yürüyoruz, işte bu düğümü atmak için.”

Sivrisinek Şehirde

“Acaba ölüm olmadan ölmek mümkün mü? Veya ben bensiz ölebilir miyim?” Üç yıl önce Sivrisinek Şehirde romanını tanıttığımdan beri bu kanatlı yaratık, katilini şehirde aramaya devam ediyor. Sembolik olarak. Siz bu kitabı mümkünse şehir dışında bir ağacın sessiz gölgesinde okuyun ya da dinleyin.

 Fasa Fiso

Fasa Fiso adlı bu kitap Teoman’ın kendi hayatına dair hikayeler anlattığı bir anı kitabı. Üstelik yazdıklarını yine kendisi seslendirmiş. Yaptığı Rock şarkılardan zaten sesini seviyorduk, bu kitapta yazdıklarını da sevmeye başladım. Şimdilik iyi gidiyor, tavsiye ederim.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? 

Gençlere, yaşlılara, öğrencilere hayatta doğru seçimler yapmaları için önerilerle dolu bu kitap. İnsan kendi kendini nasıl yetiştirir? Nasıl çalışmak gerekir? Nasıl seyahat edilir, nereleri görmek gerekir? “Ne izlemeli, ne dinlemeli, ne okumalı?” kısmında 32 albümlük bir klasik müzik listesi bile verilmiş. Storytel’deki versiyonunda sadece önsözü İlber Ortaylı okuyor. Röportaj formatında yazılan kitabın geri kalan kısımlarında İlber Hoca’yı, Mazlum Kiper seslendiriyor. Bir de siz sesli okursanız 3 kişinin sesinden dinlemiş olursunuz.

Robinson Cruose

“Issız bir adaya düşsen yanına hangi kitabı alırsın?” diye bir soru vardır ya. Bana sorulduğunda Robinson Cruose’yu alırım diye takılıyorum ? Issız bir adada tek başına 28 yıl yaşamak zorunda kalan bir adamın hikayesi olduğu için… Her yaştan kişinin özellikle yazın, özellikle deniz kıyısında, plajda okuyabileceği ya da dinleyebileceği bir roman. Eksiksiz çevirisi için 19 saat 43 dakikanızı ayırmanız gerekiyor.

 Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu eseri her ne kadar çocukluğu II. Abdülhamit döneminde geçen, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal’ın anıları şeklinde kurgulanmış olsa da adeta zamana meydan okuyarak insanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, onların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altını bugün de çizmeye devam ediyor.

Bu yazı kitaplar üzerine yazdığımız ilk yazı değil!

Kitapların yazarları hakkında da bilgi almak istiyorsanız buna, okuduğunuz kitapların günümüz değerlerini nasıl etkilediğini görmek istiyorsanız buna tıklayın.

Kitaplar hakkında siz ne düşünüyorsunuz, yorumlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.