FAN!

Sosyal medya son 20 yılda hayatımızda bomba etkisi yarattı. Yavaş yavaş davranışlarımıza yön vermeye başladı ve şu an Instagram başta olmak üzere hayatımızı ele geçirdi. GfK ve Ceren Medusa’nın araştırmalarına göre Türkiye’de her 10 kişiden 8i sosyal medya kullanıyor, bu 8 kişi günde ortalama 4 saatini sosyal medyada harcıyor.

Tabi ki sosyal medya yararları kadar zararlarınızda birlikte getirdi.Beğendiğimiz bir ünlünün yapacağı paylaşımları sabırsızlıkla bekler olduk. Gelişen teknolojiyle hayranlık seviyeleri inanılmaz boyutlara ulaştı. “Taklitçilik” sorunu günümüzün ve geleceğin en büyük sorunlarından birisi haline geldi.

Bir sosyal medya fenomeninin giydiği ve sosyal medyada sergilediği bir ayakkabıyı birkaç hafta içerisinde binlerce insanda görmek mümkün. 1 saat oturup Taksim’i gözlemleyelim. Özellikle 15-25 yaş arası gençlerin genellikle aynı tarza sahip olduklarını görürüz.


Peki bu noktada şu soruna değinmek istiyorum; “hayranlık” ve “tapınmak” arasındaki ince çizgiyi ne kadar görebiliyoruz?

Tabi ki güzelliği, oyunculuk, davranışları ve daha bir sürü şey için bir insanı sevmek, ona hayran olmak var feyz almak kaçınılmaz ve çok doğru fakat ben dikkatleri başka bir yöne çekmeye çalışıyorum; bazı insanların hayranlıkları hastalık derecesine ulaşmış durumda. “Hayranlık” (veya artık fanlık deniyor) olmaktan çıkıp takıntıya dönüşüyor. Bu takıntı kişiliklerini kaybetmelerine neden oluyor ki en kötüsü bunun farkına varamıyorlar.

Her insan dünyaya kendi penceresinden bakar ve her bir insan ayrı bir hazinedir fakat birine saplantılı derecede hayranlık duymak artık onun penceresinden bakmamıza neden oluyor. Kendi fikirlerimizi,hislerimizi ve kişiliğimizi törpülüyor. Kylie Jenner’ı örnek almak kötü bir şey değil ama birebir taklit etmekte bir o kadar doğru değil.

İçimizden geldiği gibi giyinmek veya kendimizin yarattığı bir düşünceye sahip olmak yerine kalıplara sıkışıp kalıyoruz. Supernatural dizisine konuk oyuncu olan
Paris Hilton şunları söylüyor “Deli olan siz insanlarsınız. Eskiden Tanrı’lara tapardınız, ama bu? (Kendisini işaret ederek) Putperestlik böyle mi oldu? Ünlülere mi? Küçük köpekleri ve bronzlaştırıcı spreylerinden başka neleri var?” (S5,E5) Canlı kanlı bir örnek daha verelim; 25 yaşındaki Jordon James, Kim Kardashian’a benzemek için 6 yolda 50 estetik operasyon geçirmiş.

Bir avuç insan sosyal medyayı aracı olarak kullanıp dünya trendlerini belirliyor ve milyonlarca insan bu bir avuç insanı birebir taklit ediyor. İnsanlar gittikçe kendi benliklerini ve yaratıcılıklarını kaybediyor. Geleceğimiz için üzerinde durulması gereken önemli sorunlardan birisi bu. Dünya tek tip insana sahip olma yolunda hızla ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.