Sosyal Girişimcilik
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal girişimcilik, en temel düzeyde  sosyal bir amaç için iş yapmaktır. Ayrıca bu kavram özgecil girişimcilik olarak da adlandırılabilir. Sosyal girişimcilik kavramı için birçok farklı tanım bulunmaktadır. Bu tanımlarda örtüşen 3 ana kriter:  Sosyal/çevresel etki yaratmanın öncelikli hedef olması, ticari faaliyet yoluyla gelir elde edilmesi ve gelir fazlasının ana misyon için kullanılmasıdır.

Sosyal girişimciler, ticari ve sosyal sorunları, amaca bağlı insanların yaşamlarını iyileştirecek şekilde birleştirirler. Başarılarını yalnızca kâr açısından ölçmezler. Sosyal girişimciler için başarı, dünyayı iyileştirdikleri anlamına gelir.

İnsanlar, ihtiyaç duydukları veya istedikleri bir şeye para harcadıklarında sosyal bir sorunu çözmeye yardımcı oldukları için genellikle sosyal girişimcilik modeli kullanan işletmelere ilgi duyarlar.

Sosyal Girişimci Nedir?

Sosyal girişimci, toplum temelli sorunları çözme potansiyeline sahip yeni uygulamaları takip eden kişidir. Bu bireyler, girişimleri aracılığıyla toplumda olumlu değişiklikler yaratmak için risk ve çaba göstermeye isteklidirler.

             Etki yatırımı , bilinçli tüketicilik ve  kurumsal sosyal sorumluluk  programları gibi etik uygulamaların yaygın kullanımı, sosyal girişimcilerin başarısını kolaylaştırır.

Bir sosyal girişimci, sadece kâr peşinde koşmakla değil, daha büyük sosyal fayda için bir iş kurmakla ilgilenir.

Sosyal girişimciler çevre dostu ürünler üretmeye, yetersiz hizmet alan bir topluma hizmet etmeye veya hayırsever faaliyetlere odaklanmaya çalışabilirler.

Sosyal girişimcilik, sosyal açıdan sorumlu yatırım (SRI),  çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımlarının yanı sıra büyüyen bir trenddir.

Sosyal Girişimciler İçin Tavsiyeler

Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı’na göre, sosyal girişimciler için birkaç özelliği paylaşmaktadır. Bunlar:

  • Büyük ölçekli sosyal değişim sağlayın.
  • Değişimi desteklemek için para kazanırken yapmak istediğiniz sosyal veya ekolojik değişime odaklanın.
  • Sosyal bir soruna çözüm ararken yenilik yapın.
  • Uyum sağlamak ve iyileştirmek için geri bildirimlerden yararlanın.
Sosyal Girişimcilik Örnekleri

Bazı çağdaş tanınmış ve daha az bilinen sosyal girişimciler şunları içerir:

TOMS: Şirket kurulduğunda ayakkabılara “birebir” konseptini uyguladı. Şirket, satın alınan her TOMS ayakkabısı için, muhtaç bir çocuğa bir çift ayakkabı bağışladı. Şirket o zamandan beri birebir konsepti gözlük, kahve ve bez çantalar üretti.

Grameen Bank: Kurucu Muhammad Yunus, finansal açıdan kendi kendine yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için ihtiyacı olanlara mikro krediler sağlıyor. Yunus, 2006 yılında yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü’nü aldı.

Badala.org: Joelle McNamara tarafından kurulan Badala.org, Afrikalı kadınlara yaptıkları ürünleri satarak iş yapan bir e-ticaret sitesidir. Ürünler mücevherlerden ahşap mutfak gereçlerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

Extra Bilgi

Sosyal girişimciler tarihte uzun süredir var olmuştur. 19. yüzyıl yenilikçileri Florence Nightingale ve peyzaj mimarı Frederick Law Olmsted sosyal girişimciler olarak kabul edilir.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
3
Mutlu
3
Aşık Oldum
3
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir