PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRENLER

Bu yazımda sizlere ülkemizde ve dünya genelinde “Pandemiyi Fırsata Çevirenler”  ve çoğunluğun oluşturduğu gibi kaybedenler külubü üyeleri kimler onlardan biraz bahsedeceğim. Pandeminin dünyayı kasıp kavuran büyük bir salgın olduğunu hepimiz biliyoruz ve pandeminin en çok etkilediği ülkelerden birinde yaşıyoruz. Buna ek olarak pandemi öncesi başlayan ekonomik kriz, ülkemizi kırılgan bir yapıya sokmasına ve pandeminin bizi gafil yakalamasına yol açtı. Üstelik pandemiye karşı ekonomi ve sağlık politikalarındaki hatalarla birlikte zararımız gittikçe artmakta. Ancak bu kadar olumsuzluğun içerisinde dünyada ve ülkemizde bu düşüşü fırsata çeviren insanlar, sektörler ve şirketler mevcut. İçimizdeki girişimciler (fırsatçılık yapıp haksız kazanç sağlayan, etik değerlere ve insana saygı duymayanları tenzih ederim/duymayanlar hariç) soğukkanlılıkla yaklaşıp iyi bir fizibilite ile başarıyı yakaladılar.

Pandemide Türkiye’de 85 bin 958 kişi milyoner oldu!

Korona günlerinde dar gelirliler geçim sıkıntısı yaşarken, milyonerler ise son bir yılda servetlerini 552 milyar 552 milyon TL yükselterek 2 trilyon 99 milyar 361 liraya çıkardılar. Koronavirüs döneminde milyoner sayısı ise yüzde 35 artışla 332 bin 94 kişiye çıktı.

Türkiye’de koronavirüs salgınının yaşandığı son bir yıllık dönemde  milyoner sayısı zirve yaptı. Türkiye’de ilk koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı Mart 2020’de hesabında 1 milyon TL ve üzeri para olanların sayısı 246 bin 136 iken bu yılın aynı döneminde bu sayı 85 bin 958 kişilik artışla 332 bin 94 kişiye fırladı.

Bunun yanı sıra:

Açlık sınırının 2 bin 767 TL, yoksulluk sınırının ise 9 bin 13 TL’ye yükseldiği Türkiye’de yaklaşık 10 milyon çalışan aylık 2 bin 825 TL asgari ücretle geçimini sağlamak zorunda kalıyor. Enflasyonun yüzde 17’ye çıktığı hayat pahalılığının zirve yaptığı ve milyonlarca işçinin ücretsiz izinde olduğu ülkede günlük 50 liraya hayatta kalma mücadelesi veriliyor.

Dünya Genelinde Başarısına Başarı Katmış Şirket ve CEO’su

Koronavirüs salgını sebebiyle internet üzerinden alışverişlerde yaşanan yükseliş ABD merkezli Amazon‘un hisselerinin değerlenmesini sağladı. Böylece Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos‘un servetine 24 milyar dolar daha eklendi. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre serveti 138 milyar dolara çıkan Jeff Bezos dünyanın en zengin kişisi olarak yerini iyice sağlamlaştırdı.

Hastalığın bulaşma riskinin çok olduğu  bu dönemde mümkün olan en iyi çözüm temassızlık. İstediğimiz çoğu şeyi evimize getiren elektronik ticaret şirketleri, temasın önüne geçmektedir. Buradan çıkaracağımız en önemli nokta: Parakende satışın ve eloktronik ticaretin çağımızda ne kadar önem kazandığıdır.

Kazanan Taraf
Perakende ve e-ticaret şirketleri

ABD’de Amazon, Walmart ve Costco gibi perakende şirketleri; eve siparişte en çok başvurulan kurumlar olduğu için bu dönemin kazananları arasında sayılabilir. Hisse senedi piyasası uzmanları, eve yemek siparişi vermek için kullanılan Ocado, Just Eat Takeaway, Domino’s Pizza Group gibi şirketlerin de uzun vadede yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından tercih edileceğini aktarıyor.

Ülkemizde ise Getir, Migros Hemen, Trendyol, Yemeksepeti gibi şirketler krizi fırsata çevirip oldukça büyüdüler.

 Temizlik şirketleri

Koronavirüs salgınıyla mücadelede uzmanlara göre en önemli önlem: hijyen. Uzmanlar, özellikle ellerin sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkanması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.Bu yüzden el sabunu, el dezenfektanı, diğer dezenfektan ve hijyen ürünlerini  üreten şirketlerin satışlarında salgın ile beraber yükseliş yaşanıyor.

Teknoloji şirketleri

Merkezi ABD’de olan Cisco Systems’ın sahibi olduğu Webex ve yine ABD merkezli Zoom Video Communications iki video telekonferans şirketi olarak salgın ile beraber evde çalışmanın arttığı bu dönemde yükselişe geçen şirketler.

Siber güvenlik şirketleri Okta ve Zscaler’ın da bu dönemden kazançlı çıkması bekleniyor.

CNBC’de çalışan gazeteci Jim Cramer, bu dönemle beraber evden  çalışılabiliyor olmanın anlaşıldığını, bunun da her gün işe gitmek için kullanılan ulaşım araçları aracılığıyla ortaya çıkan karbon salınımının önüne geçildiğini belirtiyor ve bu şirketlerin yükselmeye devam edeceğini söylüyor.

Eğlence şirketleri

Dünya çapında coronavirüs sebebiyle korku hâkim. Birçok ülkede milyonluk şehirler karantina altına alındı. Halk ise, kamuya açık alanlara fazla çıkmıyor. Dolayısıyla  internet üzerinden video hizmeti sunan Netflix gibi şirketlere talep arttı. Hisse senetleri de borsada değer kazandı. Spor ve egzersiz şirketleri de yükselişe geçti.

Oyun şirketleri

Evde kaldığımız bu dönemde oyun için  yapılan harcamalar da artış gösteriyor.

ABD’de Activision Blizzard ve Take-Two Interactive, bu alanın öncü şirketleri konumunda.

5G teknolojisi

Ülkeler, 5G teknolojisine geçtiği zaman evden çalışmak daha da hızlanacak; o yüzden bu alanda hizmet veren şirketlerin bu dönemde daha çok kazanca geçmesi bekleniyor.

Qualcomm ve Verizon Communications adlı şirketler ABD’de bu alanda öncü konumda.

BORSADAKİ ARACI KURUMLAR

Coronavirüs sebebiyle dünya çapında borsalarda önemli değer kayıpları yaşandı. Daha fazla para kaybetmek istemeyenler borsa ve döviz yerine altın gibi güvenli alanlara yatırımlarını çekiyor. Bu durum aracı kurumlara yarıyor. Sonuç olarak bu süreçte 100 yılda bir kez yaşanan büyük bir salgına rağmen yine her çağda olduğu gibi krizi fırsata çeviren, kendini, şirketini ve ülkesini bir adım geliştiren gerçek girişimciler bulunmaktadır. Evet çevremizde bizden bağımsız pek çok kötü olay gerçekleşse de hemen hemen her gün dünyadan bağımsız sadece bizim ülkemize mahsus engeller çıkartılsa da biz vazgeçmeden, pes etmeden akıllıca ve planlı bir şekilde ilerlemek zorundayız.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
5
Mutlu
4
Aşık Oldum
4
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir