Kaizen Nedir
Kaizen Nedir?

Kaizen Nedir diye sorduğumuzda en basit tanımıyla, “daha iyiye doğru değişim” veya “sürekli iyileştirme” anlamına gelen Japonca bir terimdir. Aynı zamanda operasyonları sürekli iyileştiren ve tüm çalışanları kapsayan süreçlerle ilgili Japon iş felsefesidir.

Kaizen kavramı çok çeşitli fikirleri kapsar. Bir ekip ortamı yaratarak, günlük prosedürleri iyileştirerek, çalışan katılımını sağlayarak bir işi daha tatmin edici, daha az yorucu ve daha güvenli hâle getirir. Çalışma ortamını daha verimli, etkili hâle getirmeyi de içerir.

ÖZETLE

Kaizen, tüm çalışanları dâhil ederek ve çalışma ortamını daha verimli hâle getirerek verimliliği kademeli olarak artırmaya odaklanan Japon iş felsefesidir.

Kullanılan küçük değişiklikler, kalite kontrol, tam zamanında teslimat, standartlaştırılmış çalışma, verimli ekipman kullanımı ve atıkların ortadan kaldırılmasını içerebilir.

Değişiklikler herhangi bir çalışandan her an gelebilir ve yavaş olması gerekmez, ancak kaizen artık küçük değişikliklerin gelecekte büyük etkileri olabileceğinin farkındadır.

Kaizen’i Anlamak

Genel amacı, bir şirket içerisinde iyileştirmeler yaratmak için belirli bir süre içinde küçük değişiklikler yapmaktır. Bu, değişikliklerin yavaş gerçekleştiği anlamına gelmez; sadece küçük değişikliklerin gelecekte büyük etkilerinin olabileceğini kabul eder.İyileştirmeler herhangi bir zamanda herhangi bir çalışandan gelebilir. Buradaki fikir, şirketin başarısında herkesin bir payının olduğunu ve herkesin iş modelini daha iyi bir hâle getirmeye yardımcı olmak için her zaman çaba göstermesi gerektiğidir .

Birçok şirket kaizen konseptini benimsemiştir. En önemlisi, Toyota , organizasyonunda kaizen felsefesini kullanır ve onu temel değerlerinden biri olarak kabul eder. Toyota, üretim sistemi dâhilinde tüm çalışanlarını potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemeleri ve uygulanabilir çözümler oluşturmaları için teşvik eder ve güçlendirir.

Kaizen
Kaizen
Kaizen için Gereksinimler

İlgili geleneksel Japon fikirleri beş temel ilkeyi takip eder: takım çalışması, kişisel disiplin, iyileştirilmiş moral, kalite ve iyileştirme önerileri. Bu beş ilke, üç ana sonuca götürür: israfın ortadan kaldırılması (ekonomik verimlilik olarak da adlandırılır), iyi bakım ve standardizasyon. İdeal olarak, kaizen bir şirketin kültürüne o kadar yerleşir ki sonunda çalışanlar için doğal hâle gelir.

Kaizen kavramı, mükemmel bir son olmadığını ve her şeyin iyileştirilebileceğini varsayar. İnsanlar sürekli gelişmek ve yenilik yapmak için çabalamalıdır. Bunun temel ilkesi, belirli görevleri ve etkinlikleri gerçekleştiren kişilerin o görev / faaliyet hakkında en bilgili kişiler olmasıdır; değişikliği etkilemek için bunları dâhil etmek, iyileştirme için en iyi stratejidir.

ÖNEMLİ: Ekip çalışması, iyileştirmeler, değişiklikler ve projeler hakkındaki tartışmaları içeren düzenli ekip toplantılarının yapıldığı kaizen için temeldir.

PUKÖ Döngüsü

İyileştirmeler genellikle “planla-uygula-kontrol et-harekete geç(önlem al)” anlamına gelen PUKÖ döngü biçimini takip eder. “Plan” bölümü, ekipler bir sorunu çözmeye çalıştığında herkesin ne bekleyeceğini bilmesi için değişiklikleri planlamayı içerir. “Yapmak”, soruna en iyi çözümü uygulamak anlamına gelir. “Kontrol” adımı, işe yarayıp yaramadığını görmek için sorunun çözümünü değerlendirmeyi içerir.

Bir şirket “harekete geçme” (önlem al) aşamasını gerçekleştirdiğinde, çözümün bir şirket standardı hâline gelip gelmeyeceğini veya daha fazla değişiklik gerektirip gerektirmediğini belirler. Yöneticiler daha fazla değişiklik uygulamaya karar verirse, kaizen plan adımına geri döner ve süreç baştan başlar.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
2
Mutlu
2
Aşık Oldum
2
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir