demir-adam
Başarı Öyküleri Serisi 1

Bu yazımda Başarı Öykülerinin ilki olan “Demir Adam” olarak bilinen oyuncu Robert Downey Jr.’un hayatından bahsedeceğim.

“Hepimizin kahramanca şeyler yaptığını düşünüyorum ama ‘kahraman’ bir isim değil, bir fiil.”

Robert Downey Jr. 4 Nisan 1965’te Manhattan, New York’ta doğdu. Yani kendisi şu an 54 yaşında. Eşi Susan Downey ile 2005 yılından beri evliler ve Exton Elias Downey ve Indio Falconer Downey isimli iki çocuğa sahipler. Elbette bu küçük detaylar onun hayatının şimdiki hâli, geçmişi ise oldukça karmaşık ve trajik.

Çalkantılı Bir Hayat

Robert Downey Jr., doğumundan itibaren ailesi başta olmak üzere birçok sebep dolayısıyla çalkantılı bir hayat geçirdi. Babası bir uyuşturucu bağımlısıydı ve bu yüzden henüz 6 yaşındayken uyuşturucu ile tanıştı. 8 yaşında ise bir bağımlı hâline geldi.

Gençlik yılları, bu bağımlılık ile geçti. 1984 yılında Sarah Jessica isimli bir kız ile tanıştı. İlişkileri 7 yıl kadar sürdü fakat Downey’in bağımlılığı yüzünden bitti. 1991 yılında Jessica ve Downey ilişkilerini sonlandırdılar ve bu olay Downey’i tamamen bir yokuşa sürükledi. Aynı süreç içerisinde de ufak tefek televizyon dizilerinde rol almaya başladı. Ancak bir üne kavuşamayan Downey işlerini yapamayacak hâle geldi ve hayatında birikmiş sorun yığınları, Jessica’nın hayatından çıkmasıyla bir çığ hâline geldi. Zamanla bazı suçlara bulaştı ve bağımlılık batağına düştü. Geleceği hiç de parlak görünmüyordu. Bu yolculuğu onu hapishaneye kadar sürükledi. 1997 yılında birçok suçtan hüküm yedi. Hapishanedeyken o kadar kötü dayak yemişti ki, iki kere kendi kan havuzunun içerisinde uyandı. Downey bu durumu “Parmaklıklar ardındayken çok kötü şeyler yaşadım. Bunları size asla anlatamam,” şeklinde ifade eder.

Tarih Yazıcı Bir Nitelik

Downew ilk evliliğini 29 Mayıs 1992’de “Deborah Falconer” ile yaptı ve bir çocukları olmuştu. Ancak evlilikleri Downey’in hapiste olması nedeniyle darbe almıştı. Hapisten 2001 yılında çıktığında işler düzgün gitmiyordu. Eşi Deborah Falconer da onu terk etmişti. Ne cebinde beş kuruşu ne de ona destek olacak bir ailesi vardı. Bu sırada Charlie Chaplin’e beyaz perdede hayat veren, Oscar adaylı tek oyuncuydu. Ancak gelin görün ki, bu adamın hayatı çocukluğundan beri hiç yolunda değildi. Günlerini pizza tavalarını ovalayarak ve bu şekilde para kazanarak geçiriyordu.

Ancak 2003 yılında Downey için her şey değişti. Güçlü bir kadınla tanıştı ve ona âşık oldu. Downey, tanıştığı Susan isimli bu kadına evlenme teklifi etti. Susan ise ona “Eğer uyuşturucuları bırakmazsan seninle asla evlenmem,” diye şart koştu. Bunun üzerine sıkı bir azimle 2 yıl gibi bir sürede uyuşturucu batağından kurtuldu.

Susan ve Robert, 2005 yılında dünya evine girdiler, gerisi ise tarih yazıcı nitelikte oldu. Robert Downey, bu evliliğin ardından sinemaya geri döndü ve belki de modern zamanların en tanınan simalarından birisi hâline geldi. Nerede zekî bir adam rolü varsa üzerine yapıştı. Tony Stark ve Sherlock Holmes karakterleri onu unutulmazlar arasına soktu.

En sevdiğim Robert Downey Jr. sözleri
  • Siz kendinize güvenmiyorken insanlar neden size güvensinler?
  • Benim için disiplin, saygıyla ilgilidir. Kendine olan saygıyla bile değil; hayata karşı duyulan saygı ile ilgilidir.
  • İnsanlar küllerinden doğabilirler çünkü bir noktada, görünüşte imkânsız olan ihtimallerin zafer olasılığını göze alan bir inanca yatırım yapabilirler.
  • Demir Adam kostümüne ihtiyacım yok. Zaten ben cezbedici bir silahım.

Özetle, bir bataklığın içerisinde doğan Downey’nin hikâyesi bizlere, hayat ne kadar zor olursa olsun asla umudunuzu kaybetmemeyi öğretiyor.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
1
Mutlu
0
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir