Yerli Zannedilen Ancak Artık Yerli Olmayan Markalar

Yerli zannedilen ama artık yerli olmayan markaları derledik. küçük marka olarak Türkiye’de kurulan daha sonra el değiştiren markalar aslında hepimizin yakından tanıdığı, günlük yaşamında tercih ettiği markaları da içeriyor. İşte o markalar:

BEYMEN

1971 yılından bu yana hazır giyim sektöründe çok büyük bir yere sahip olan Beymen, Katarlı şirket Meyhola tarafından satın alındı.

YARGICI

1978 yılında erkek gömleği üzerine Osmanbey’de ilk şubesini açan Yargıcı gün geçtikçe büyüdü. Yargıcı Kuveyt merkezli Global İnvestment House satıldı.

CEVAHİR AVM

Cevahir Holding’e bağlı olarak 2005 yılında Mecidiyeköy’de açılan Cevahir AVM Kuveytli ST Martin PropertyGroup şirketine satıldı.

İÇİM SÜT (AK GIDA)

Yıldız Holding’e ait olan  ve süt ve süt ürünleri pazarında Türkiye’de çok önemli bir yere sahip olan AK Gıda Fransız gıda devi GroupeLactalis’e satıldı. Bim’de satılan Dost süt’te bir ak gıda ürünüydü.

COLA TURKA – ÇAMLICA GAZOZ

Yıldız Holding 25 Haziran 2003 tarihinde piyasaya sunulan Cola Turka’yı ve sonra satın aldığı Çamlıca Gazoz’u  Japon içecek şirketi DyDo’ya sattı.

SAKA SU

Sabancı Holding’in sahibi olduğu Saka su önce Bim’in sahibine daha sonra ise Yıldız Holding’e satıldı. Yıldız Holding Saka Su’yu DyDO’ya sattı.

OFÇAY

1985 yılında Türkiye’de Türkiye çay üeretiminde tekelin kalkmasıyla satışa sunulan Ofçay Amerikalı kahve şirketi Jacobs’a satıldı.

PEYMAN

Eskişehir’in 3 kuruyemiş firmasının birleşmesiyle kurulan Peyman gıda Uluslararsı özel sermaye fonu Bridgepoint Peyman’ın tamamnı satın aldı.

KEMAL KÜKRER

Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan evinin bodrumunda iki adet fıçıda ürettiği üzüm sirkesiyle yola çıkan Kemal Kükrer. Kendi adıyla satışa sürdüğü markasını Japon Ajinomoto Şirketine sattı.

KENT GIDA

1927 yılında ticari hayatına başlayan Kent gıda Londra merkezli gıda şirketi Cadbury’ye19.4 milyar dolara satıldı.

KOMİLİ

1878 yılından bu yana faaliyette olan ve Osmanlı sarayının zeytinyağı ve sabun tedarikçiliğini de yapan dev marka Amerika merkezli BungeB.V.’ye satıldı

DEMİRDÖKÜM

Isıtma, Su ısıtma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Demirdöküm 1954’DE İstanbul’da kuruldu. Demirdöküm Alman Vaillant’a satıldı.

YEMEK SEPETİ

Yemek Sepeti 2001 yılında Nevzat Aydın tarafından kuruldu. Mayıs 2015’te Alman Delivery Hero şirketine satıldı. Yemek Sepeti yerli değil yabancıdır.

YÖRSAN

1984 yılında yerli olarak kurulup 2014 yılında yabancılara satılan firmalardan biri de Yörsan. Yeni sahibi Abraaj Group bir Dubai şirketidir.

FALIM SAKIZ

Kent şekerleme bünyesinde olan Falım sakız İngiliz Cadburry firmasına satıldı.

BİZİM MUTFAK

Bizim Mutfak 2016 yılında 220 milyon liradan Japon şirkete satıldı.

HACI ŞAKİR

Hacı Şakir, Hacı Ali Bey’in oğludur. Hacı Ali bey, 19. yüzyılın ortalarında Kırım’da sabun ve mum üreten Kazan Tatarı bir müteşebbistir.  Hacı Şakir  1987’de Maya Grubuna ve daha sonra Colgate’e satılmıştır. Amerika merkezli Colgatefirmasınun sahibinin yahudi kökenli bir iş adamı olduğu söylenmektedir.

PETROL OFİSİ

2016 yılında Türkiye’de bin 709 istasyonu bulunan Petrol Ofisi 2017 yılında 1 milyar 368 milyon euroya Hollanda merkezli Vitol Grubu’na satıldı.

İPEK ŞAMPUAN

Canan Kozmetik tarafından kurulan marka 2007 yılından beri Fransız L’Oréal firmasına aittir.

ACE

ACE Amerika merkezli Procter &Gamble firmasına ait.

BANVİT

1968’den Bandırma’da kuruldu. Ocak 2017’de Brezilyalı BRF GmbH firmasına satıldı.

CANBEBE

1990 yılında bebek bezi sektörüne atılarak sektörün ilk üreticilerinden oldu. Daha sonrasında ürün yelpazesini bebek kozmetik ürünleri, ıslak temizlik havlusu gibi ürünlerle genişletti. 2000 yılında Avrupa‘nın hijyenik ürünler devi Belçika merkezli Ontex‘in bünyesine girdi.

ATASUN OPTİK

İsminden yola çıkılarak ne kadar bir Türk markası gibi gözükse de Türkiye‘ye özel açılmış bir zincir markasıdır. 2007 yılında ana şirket olan GrandVision tarafından Türkiye‘de faaliyete girerek “Atasun Optik” adını almıştır. Hatta Almanya‘da “Apollo-Optik“, Amerika‘da “PearleVision“, Fransa‘da ise “Grand Optical” ismiyle faaliyet göstermektedir.

GOLF DONDURMA

Ortaklık yapısını: %55 IceCreamInvestment BV, %15.38’ini Yıldız Holding A.Ş., %10.88’inin gerçek kişiler oluşturuyor. 2015 yılında Hollanda’lılara satıldı.

DAMLA SU

Damla Su isminden dolayı yerli sanılan bu marka ise Cocacola firmasına aittir.

YEDİGÜN

PepsiCo.‘ya ait olan marka, Türkiye içerisinde prestij sağlayarak daha sağlıklı satışlar gerçekleştirmek adına Türkçe ismiyle satışa sunulmakta. Bazı küresel markaların, bazı ülkelerde uygulamış olduğu bir tür satış sağlama tekniği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.