MUN NEDİR?

Merhabalar, katıldığım bir konferans hakkında birazcık ilgisini çekenlere bilgi vermek istiyorum. Ben Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim. Geçen ay Fransa’da bir konferansa katıldım. Konferansı MUN kuruluşunun düzenlediği bir konferanstı ve konusu ‘Secessionist States‘ti.

MUN NEDİR?

Öncelikle MUN hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Kuruluş Model United Nations konferanslarını, dünya genelinden öğrencileri toparlayarak düzenliyor.

Genellikle program 3 gün sürüyor. Her öğrenci bir ülkeyi temsil edip delege olarak katılıyor. Konular genellikle siyasi konular. Genellikle BM’den alanında uzman değişik meslek gruplarından insanlar katılıyor.

Ben Fransa’da bahsettiğim konu üzerinde İran delegesi olarak katılmıştım. Programdan önce iyice hazırlanmanız, konu üzerine yazılar okumanızı ve eğer ilk deneyiminiz olacaksa youtube gibi mecralardan yararlanıp fikir edinmenizi tavsiye ediyorum.

Mun, iyi bir İngilizce seviyesi istiyor. Konu üzerinde farklı bakış açıları edinmek ve düşünceleri derinleştirmek için çok güzel bir program. CV’nize ekleyebileceğiniz ve etkisinin olabileceğini düşündüğüm, birçok insan tanıyıp aynı zamanda farklı yerler görüp keşfedip özgüveninizi artırıp mesleki açıdan sizi doyurabilecek tavsiye edilesi bir program. Katıldığım için kesinlikle pişman olmadığım herkese de tavsiye ettiğim güzel bir deneyim.

Diğer Erasmus + projelerine nazaran daha akademik ve resmî diyebilirim. Özellikle siyasal bilgiler veya iktisadi ve idari bilimler gibi fakültelerin öğrencilerinin tercih ettiği bir program. Kendinize bir süreliğine de olsa siyasi bir konuda takım elbiseleriniz içerisinde bir ülkenin delegesi olarak konuşuyor hissetmek hoş bir duygu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.