Film Hakkında’dan Daha Fazla

J’ai tué ma mère ‘annemi öldürdüm‘. Hayır cinayet filmi değil, ama insanları öldürebilme gücüne sahip olmalıyız. Kafamızın içinde, en azından. İşlediği tema anne çocuk arasındaki ilişki ya da bir türlü doğru kurulamayan bir iletişim/iletişimsizlik. Duygular o kadar, o kadar, o kadar başarılı yansıtılmış ki Hubert oluyorsunuz sanki. Xavier Dolan çok çok yetenekli bir yönetmen ve oyuncu, bunu çok iyi anladım ve filmin yalnızca homoseksüel teması üzerinden gitmemesi çok güzel, çünkü mevzu Hubert’in homoseksüel biri olması değil, mevzu Hubert’in annesini öldürmesi (kafasında);bazı sahnelerde kırıp döktüğü şeyler var, bazı sahnelerde kırıp döktüklerini topladığı anlar var, bazı sahnelerde avaz avaz içini döküyor, bazı sahnelerde bir şeyler yıkılıyor, kırılıyor, bazı sahnelerde çocukluğa dönüyoruz.haklı ya da haksız yok. Herkesin hakli ve haksız olduğu noktalar var sadece. ‘Hayat gibi’; çok fazla içerik hakkında bilgi vermeden, görsellere görüntülere gelmek istiyorum.

Film dekoru gerçekten görsel şölendi benim için; evlerin içi, duvarlar, çekim şekli. Antonin’in odasındaki Klimt Tablosu, James Dean ve Coco Chanel resimleri. Hubert’in odasındaki River Phoenix resmi; okunulan kitaplar, yapılan resimler, heykeller, biblolar, çiçekler, kaplanlı resim, hatta Hubert’in giydiği çizgili tişört bile Jimmy’den etkilenilmiş izlenimi uyandırdı bende. Filmdeki her detaya bu çok önemli gözüyle bakılmış sanki. Hiçbir şey öylesine değil, kamera öyle değil de böyle çekiyorsa bile, onun bir sebebi var. Özellikle dikkatimi çeken, konuşma sahnelerinde kamera yüzlere ayrı ayrı odaklanıyor

Tıpkı şöyle, ikisini aynı karede gösterebilmek varken, kadrajda kocaman bir yer varken bile. Sanki iki insanın farklı şeyler konuşurken, farklı şeyler hissederken, farklıyken, bir olamaması gibi ya da ben bir şeylere fazla anlam yüklüyorum ama anlam yüklediğin bütün çirkinlikler güzelse, anlam yüklediğim bütün güzellikler de dünya güzeli olur.

Ben çok sevdim. Herkes aynı hissedecek diye bir kaide yok ama ben çok sevdim. Bu film benim için anlamlı, benim için etkileyici, benim için birçok şey. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. İzlemiş olanlarla hakkında konuşmak isterim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.