Öğrenci Ekonomisi

Sadece öğrencileri değil tüm meslek gruplarından yetişkinleri de ilgilendiren ev ekonomisi (Öğrenci Ekonomisi) konusu, o kadar gerekli görülmüş ki üniversite ortak dersi olarak bile veriliyor. Ev ekonomisinin bu denli önemli olduğu durumlardan en önemlisi de
şüphesiz öğrenciliktir. Öğrencinin her daim paraya ihtiyacı vardır, dolayısıyla parayı tükettiğiniz mecralarda tasarruf yaparak rahat yaşama imkanı bulabilirsiniz. İşte başlıca yapılması gerekenler ve ekonomi tüyoları:

1- Bütçenizi belirleyin!

Ayağını yorganına göre uzat, atasözünün devreye girdiği bu maddedeki önemli detay, tüketimden önce elinize geçen bütçedir. Bu bütçeyi hesaplarken size her ay düzenli olarak gelen: harçlık, burs, maaş gibi yollarla elde edilen paraları toplayarak elinizdeki 1 aylık bütçenizi görmeniz gerekir. Örneğin ortalama bir öğrencinin 500 TL para ile bir ayını geçirmek zorunda olduğunu düşünelim. Bu bütçe içindeki ihtiyaçlara kiranız dahil olmasın, bu bütçe yalnızca, yeme-içme, kırtasiye, yol ve kişisel harcamalar için olsun. Bu bütçeyi 1 ay boyunca yettirmeniz gerektiğinden 1 ayda nereye ne kadar para harcamalısınız sorusuna yanıt arayın ve tüm ihtiyaçlarınız için gereken miktarı hesaplayın. 1 ay içinde 150 TL nizi yeme-içme masraflarınıza, 150 TL yi yol, kırtasiye ve acil durumlarda harcanabilecek masraflarınıza geri kalan 200 TL yi ise kişisel ihtiyaçlarınıza ayırabilirsiniz. Buradaki temel konu Öğrenci Ekonomisi olduğunu hatırlamak ve gelirlerinize göre giderlerinizi ayarlamak olacaktır. Bunu başardığınız takdirde istediğiniz gibi ekonomik ve rahat bir öğrencilik hayatı sürebilirsiniz.

2-Bütçenizde ekonomiye gitmek için en fazla para harcadığınız bölümü tespit edin!

Genellikle çoğu öğrenci yeme-içmeye çok para harcar. Bunun nedeni dışarıdan çok sık yemek yemesidir. Hem sağlıksız hem de bütçe düşmanı olan bu yöntem her seferinde ay sonunu göremeyecek durumda olmanıza neden olur. Bunun yerine ne mi yapmalıyız? Evde hem temiz hem ekonomik hem de daha pratik yemekler yaparak yaşam kalitenizi bütçenizle doğru orantıda yükseltebilirsiniz. Evde yemek yaparak dışarıda 30 TL’ye yediğiniz bir yemeği size 10 TL ye mal ederek 20 TL tasarrufa geçmenizi sağlar. O 20 TL ler birikerek ayın son haftasına kadar geçinmenizi sağlar.

3-Gereksiz harcamalardan kaçının!

Alışveriş esnasında “ buna ihtiyacım var mı, almazsam ne olur?” diye düşünerek harcamalarınızı asgari miktara düşürebilirsiniz. Bu sadece kişisel alışverişlerinizde değil, mutfak alışverişleriniz de de geçeri olmalı. Örneğin tüketebileceğiniz kadar yiyecek almalı, bütçenize uygun fiyatlı olanları tercih etmelisiniz.

4- Yükte hafif, paha da ağır şeyleri evden getirebilirsiniz!

Eğer en az ayda bir ailenizi ziyarete gidiyorsanız, ev arkadaşlarınızla beraber aranızda dağıtım yaparak, çamaşır ve bulaşık deterjanı gibi, sürekli tükettiğiniz baklagiller, kuru gıdaları ya da o an evinizde ne bulunuyorsa valinizin bir köşesine sıkıştırarak evinize katkıda bulunabilirsiniz.

5- Tek seferde iki günlük yemek pişirmek!

Evde yaptığınız yemekleri kişi sayısına göre iki günlük yaparak, hem zamandan hem de malzemelerden tasarruf edebilirsiniz. Dolayısıyla haftada her gün yemek pişirmek yerine, iki gün aynı yemeği yiyerek haftanın 3 günü zamanınız da paranız da size kalabilir!

6- İndirimler

Migros, Çağdaş, Hakmar, Carrefoursa gibi büyük marketlerden alışveriş yaparken indirimleri takip edin ve indirim kartlarını alın. Bunlar size küçük kazançlar sağlayacaktır. Ayrıca interneti faydalı kullanarak kampanyalardan yararlanmaya çalışın. Örneğin mobil-hatlardan kazanılan sinema bileti hediyesi gibi.

7- Yiyecekleri buzlukta dondurmayı alışkanlık edinin!

Örneğin bir gün canınız pratik bir börek yapmak istedi, yaptıklarınızın hepsini tüketemediğinizi ve ziyan olduğunu gördünüz. İşte tam burada, ihtiyaç fazlası olan börekleri çiğ şekilde buzluğa atabilir ve ilerleyen zamanlarda yapmak için yiyecek bulamadığınızda buzluktan çıkarıp pişirebilirsiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizde daima hazırda yiyecekleriniz bulunacak ve acil yardım yiyecekleriniz gününüzü kurtaracaktır.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
1
Mutlu
1
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Ekonomi

Ekonomi

E-TİCARET TÜRLERİ

E-Ticaret türleri, elektronik ticaretin kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. E-Ticaretin sürekli gelişmesi ile içerisinde birçok ...