Merhabalar, bugün sizlerle hepimizin son zamanlarda sık sık duyduğu ve ne olduğu hakkında kafamızda soru işaretlerinin bulunduğu bir konu olan kripto paralara değineceğiz. Daha önce kripto paralar nedir blockchain teknolojisi nasıl kullanılır ve benzeri birçok yazı ve video içeriğe bakmış olsanızda burada gerek dünya gerek türkiye koşullarında kripto paraların nasıl algılandığını ve gelecek yüzyıl içinde karşımıza neler çıkartabileceği hakkında güncel bilgiler eşliğinde sizlere güzel bir yazı sunuyor olacağız. Hadi gelin küçük birkaç terim açıklaması ile başlayalım.

Kripto para nedir?

  Hiç bilmeyenler için Kısa bir tanımla başlayalım. Kripto şifrelemek ve şifrelenmiş anlamına gelir. Cyrpto currency yani kripto paralar da bir nevi şifrelenmiş yazılımlardır. Blockchain tenolojisini kullanan bu sistem çok ama çok şeffaf olması ile meşurdur. Öyleki dünyanın bi köşesinden diğer köşesine ne kadar büyüklükte kripto para transferi olduğunu bile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Blockchain nedir?

  Geleceğin en büyük teknolojileri arasında gösterilen blockchain ise günümüzdeki merkezi olmanın getirdiği sorunları ortadan kaldırmak istiyor. Peki bunu nasıl mı yapıcak ?  Tabiki de merkeziyetsiz olarak !!! Evet bu teknoloji merkezi değil ve yukarıda aşırı şeffaf olmasından bahsetmiştim. Güvenlik nasıl sağlanacak peki böylesine herşeyin böyle ulu orta serili olduğu bir ekosistemde diye soruyorsanız da bunun güvenliğin ta kendisi olduğunu söyleyeceğiz sizlere. Herhangi bir konu hakkındaki veriler aynı anda dünya üstündeki binlerce bilgisayar tarafından işlenerek paketlenir. Sonraki verilerin hepsi içinde bu prosedür uyulanmaya devam ederek bloklar arka arkaya zincir şeklinde dizilirler. Kapanmış bloklar ise asla değiştirilemez. Geriye dönük işlemler asla değiştirilemediği gibi yeni işlemlerde de hata oluşturmak için dünyadaki bilgisayarların %51 gibi büyük bir kısmını aynı anda ele geçirmeniz gerekecektir. Bu ise neredeyse imkansızdır.

  Şimdi ise blockchain ve kripto para arasında nasıl bir ilişki var ondan bahsedelim. Aslında kripto paralar blockchain teknolojisinin çok küçük bir parçası. Onun hakkında daha fazla şey konuşmamız gereksede yazının konusu kripto paralar olduğu için buradan devam edelim.

  Bankacılığın merkezi bir yapı olması ve insanların çeşitli işlemleri banka üzerinden yaparken hem çok fazla ücret ödemesi hemde bazı aksiliklerle paralarını kaybedebilmeleri durumu üzerine kripto paralar geliştirildi. Blockchain’i kullandığı için bir bankayı soyup içerdeki tüm paraları çalmak kadar kolay değil burdan bir şeyler almak. Güvenlik çok daha iyi anlayacağınız. bir bankadan diğerine işlem yaptırmak bazen günler sürebilirken ve haftaiçi haftasonu olması durumu da varken kriptoparalar sayesinde çok daha hızlı bazen bikaç saniye içerisinde dünyanın öteki tarafına para transferi yapabilmekteyiz. Yazılımlar sayesinde sistem hızlı çalışıyor ve bugün haftasonu gideyimde biraz dinleneyim de demiyor mevcut sistem. Ve gene bazı insanların dikkatsizliği yüzünden olabilecek teknik aksaklıklardan da kurtulmuş oluyoruz tabikide.

Günümüzün en büyük finans kuruluşları olan bankalar

 

  Mevcut bankacılık sistemlerinin en büyük sıkıntılarından bir diğeri ise enflasyon ve faiz kavramlarının insanları kullanılan para birimi ile birlikte sürekli sıkıntıya sokması diyebiliriz. Yani bugün 1 dolar ile 5 konserve gıda alabiliyorken bikaç yıl sonra 3 tane alabiliyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise dünyadaki kaynaklar ve değer üretimi sınırlıyken doların sınırsız olması. Evet dolar eskiden altın karşılığı basılıyordu ama artık Abd istediği zaman istediği miktarda dolar basabilir. Bu durumun aynısı çoğu diğer dünya ülkesinin merkez bankaları için de geçerlidir. Buda günümüzde kullandığımız Euro dolar Tl  ve birçok kağıt para birimin kriptolara karşı gücünü zayıflatıyor. Haliyle de kısıtlı olan şeylerin değeri mevcut para birimleri karşısında hergün daha da artıyor. Altın gümüş ve kripto paralar da burada kısıtlı olan emtialar tarafında yer almakta. Bildiğimiz üzere dünya üstündeki altın ve gümüş miktarı sınırlıdır. Bitcoin miktarı da sadece 21 milyon adettir.

Kripto Madencilik

  Kripto paralarda da değerli madenler gibi kazı yapılabilir. Mining yapan madenciler ise daha önce bahsettiğimiz bloklama işlemlerini kendi bilgisayarları aracılığıyla yaptıkları için belli bir miktar kripto para ile ödüllendirilir.  Ama her 4 senede bir btc Halving (yarılanma) denilen olaydan dolayı bu ödüller yarı yarıya daha az verilmeye başlanır. Bundan dolayı da bitcoin üretmek artık çok daha zorlaşıyor.

Bitcoin etheryum ve diğer pekçok kripto paranın bugün kullanılıyor olmasının arkasında yatan nedenleri özetleyecek olursak

  • 1. klasik bankacılık anlayışından daha güvenli ve hızlı olması
  • 2. Maksimum şeffaflık
  • 3. Ödenen komisyonların az olması
  • 4. Teknik aksaklıkların sıfıra yakın olması
  • 5. Enflasyona karşı değerlerini korumaları

Ve burda daha bahsetmediğimiz pek çok nedenden dolayı bugün kripto paralar tercih ediliyor.

  Dünyada şuan sanal para birimleri çok az bir kitle tarafından kullanılıyor ve büyük sermaye sahibi batılı şahıslar piyasada bulunsa da özellikle gelişmekte olan ülkelerin insanlarından inanılmaz bir talep olduğu görülüyor kriptolara karşı.  Türkiye de bu ülkelerin arasında başı çekiyor. Hem türk insanının teknolojiye meraklı olması, nüfusunun genç olması ve mevcut ekonomik sıkıntılardan dolayı kripto paraların bir gelir kaynağı olarak görülmesinden kaynaklı türk insanının bu platformda çok daha hevesli olduğunu farkediyoruz. Nijerya gibi yolsuzluğun fazla yapıldığı afrika ülkelerinde de toplum kriptoya yöneliyor. Burda hem kriptoya olan güvenin mevcut sisteme olandan daha fazla olduğunu hemde insanların ihtiyaç halinde potansiyelini farkederlerse yeni bir oluşuma çok hızlı bir şekilde adapte olabildiğini görüyoruz.

Öte taraftan insanların büyük kısmı henüz kriptoların ne olduğunu ve hayatımıza nasıl etki edeceğini anlayamasada gelecekte kriptoparalar hayatımızda çok daha yaygın bir şekilde kullanılacağa benziyor.

  Bence bize düşen de blockchain mantığını anlamak ve hayatımızı da bir dünya vatandaşı olarak buna göre şekillendirmek olmalıdır.

(Bu yazıdaki hiçbirşey yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar riskli ve volatif yatırım ürünleridir.)

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
3
Mutlu
2
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
1

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Ekonomi

Ekonomi

E-TİCARET TÜRLERİ

E-Ticaret türleri, elektronik ticaretin kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. E-Ticaretin sürekli gelişmesi ile içerisinde birçok ...