E-TİCARET PAZARLAMASI

E-ticaret pazarlaması, çevrimiçi mağazanıza trafik çekmek için promosyon taktikleri kullanma , bu trafiği ödeme yapan müşterilere dönüştürme ve bu müşterileri satın alma sonrası elde tutma yöntemidir.

Bütünsel bir e-ticaret pazarlama stratejisi, web sitenizdeki ve web siteniz dışındaki pazarlama taktiklerinden oluşur. Sağlam bir pazarlama stratejisi, marka bilinirliği oluşturmanıza, müşteri sadakatini artırmanıza ve sonuç olarak çevrimiçi satışları artırmanıza yardımcı olabilir.

E-ticaret pazarlamasını, çevrimiçi mağazanızı bir bütün olarak tanıtmak veya belirli ürünler için daha fazla satış sağlamak için kullanabilirsiniz. Aşağıda birkaç tane e-ticaret pazarlama seçeneği sunulmuştur:

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Markalar, yayıncılar, yükleniciler ve büyüyen işletmelerin tümü; kitleleriyle bağlantı kurmak ve kitlenin ilgilendiği içeriği yayımlamak için günümüzün en popüler sosyal ağlarında yer alır. Bir e-ticaret pazarlamacısı olarak siz de sosyal medyada aynı şeyi yapabilirsiniz.

E-ticaret web siteleri son derece görseldir. Bu nedenle sosyal medyadaki başarınız, ürün sayfalarınıza dikkat çekmek ve trafik çekmek için görüntü kullanımınıza bağlıdır. Instagram, e-ticaret işletmeleri için uygun bir platformdur çünkü keskin ürün fotoğrafçılığı yayımlamanıza ve ürününüzün erişimini satın alma sayfasının ötesine geçmenize olanak tanır.

Ziyaretçilerin hemen satın almalarını sağlayan içerik olan, alışveriş yapılabilir içerikler oluşturarak sosyal medya yayınlarınızı bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Bu, sosyal bir feed içindeki stratejik olarak yerleştirilmiş görüntülü reklamlardan kullanıcıları doğrudan bir alışveriş sepetine yönlendiren ek etiketlere kadar her şeyi içerebilir. Bu yöntemler, satın alma işleminden sürtünmeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

İçerik Pazarlaması

“İçerik pazarlaması” sözlerini duyduğunuzda, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek ve sektörünüzle ilgili soruları yanıtlamak amacıyla oluşturulan bloglama ve video pazarlamayı düşünebilirsiniz.  Çevrimiçi bir ürün satıyorsanız işlem oluşturmak için makalelere ve videolara ihtiyacınız var mı? Kesinlikle.

Ürün Sayfası Optimizasyonu

Ürünün adını içeren kısa, ürün odaklı anahtar kelimeler için ürün sayfalarınızı optimize edin. Örneğin, gelinlik satıyorsanız bu terimi sayfaya eklediyseniz Google’da “kahverengi nedime elbisesi” aramasının sizinki gibi ürün sayfaları üretme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, arama motorlarının e-ticaret mağazanızı doğru sorgu için döndüreceğini bilmesi için sayfa başlıklarınızın, başlıklarınızın ve resim alt metninizin doğru anahtar kelimelere odaklandığından emin olun.

Blog Yazıları

Bir  çevrimiçi gelinlik mağazasını yönetiyorsanız “düğün nasıl planlanır” hakkında blog yazıları yazmak, planlama sürecinde nerede olursa olsun, düğün hazırlıkları ile ilgili herkesi çekebilir. Ziyaretçiler daha ilgi çekici hâle geldikçe, bunları “doğru gelinlik nasıl seçilir ve indirilebilir” düğün planlama kontrol listesi “gibi potansiyel müşterilere dönüştürmek gibi dikkate alacak yayınlar oluşturabilirsiniz.

Harici Web Siteleri için Misafir Yayınları Oluşturma

Konuk gönderileri sizi ve ürünlerinizi ilgili kitlelerin önüne alabilir (çoğu zaman ücretsizdir). Misafir gönderileri göndermek , e-ticaret siteniz için daha fazla alan adı otoritesi elde etmenize yardımcı olur, böylece arama motorlarına güvenilir bir siteniz olduğunu söyler. Ürününüzle ilgili anahtar kelimeler için sıralanan siteleri aramanız gerekir. Bazen bir gönderinin tamamını oluşturmanız bile gerekmez. Bir sitenin zaten ilişkilendirilebilir bir yayını varsa sitenize bağlantı içeren bir video gibi ek içerik sağlayarak bu siteyi genişletmeyi teklif edebilirsiniz.

YouTube Videoları

YouTube‘un milyarlardan fazla aktif kullanıcı vardır. Hedef kitlenizin orada bir yerde olması ihtimali yüksektir. Ayrıca Google’ın arkasındaki en büyük ikinci arama motorudur . Büyük ve sadık bir kitle arıyorsanız YouTube aradığınızı karşılayacak yerdir. Bu aynı zamanda mevcut müşterilere ürününüzü nasıl kullanacaklarını gösteren öğretici videolar için mükemmel bir seçenektir. Bu videolar insanlara ürününüzü en iyi nasıl kullanacaklarını gösterebilir, müşteri memnuniyetini artırabilir ve web sitesi ziyaretçileriyle uzun vadeli ilişkiler kurabilir.

Web Sitenize Anahtar Kelimeye Dayalı Bir SSS Bölümü Ekleyin.

Kitleniz ürününüzle ilgili sorular soruyorsa onlara cevap verecek kişi olmanız gerekir. Kullanıcıları sitenize çekmek için yüksek hacimli, uzun kuyruklu anahtar kelime aramalarına yanıt veren bir SSS sayfası oluşturun. Başarılı bir e-ticaret mağazasının iki önemli bileşeni olan hem otorite hem de trafiği oluşturacaksınız.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması, (SEM) hem arama motoru optimizasyonu (SEO) hem de ücretli reklamcılık içerir. SEO, içeriği optimize etmek için Google’ın sıralama algoritması hakkındaki bilginize güvenirken, SEM, en üst sıralar için ödeme yapmanıza olanak tanıyan tıklama başına ödeme (PPC)  kampanyaları, görüntülü reklam kampanyaları veya ürüne özel reklam kampanyaları ( Google Alışveriş’ i düşünün) içerebilir.

Google’da, PPC kampanyaları, potansiyel alıcıların, kampanyanızın koşullarına uyan arama terimleri girdiklerinde sayfanızın bağlantısını göreceğini garanti eder. Ancak, bir kişi sonucunuzu her tıkladığında Google’a ödeme yaptığınızdan, size getirisi yüksek olmalıdır.

Bu nedenle, e-ticaret pazarlamacıları genellikle Google AdWords’ e kaydolur ve ürün sayfalarını PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtır. Kampanya, ücretli bir sonucu tıkladıklarında arama yapanları işletmenin ürününün hemen önüne koyar ve araştırmacının işletmenin web sitesinden ayrılmadan önce satın alma olasılığını artırır.

E-Posta Pazarlaması

E-posta pazarlama, dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve ister inanın ister inanmayın, e-ticaret pazarlamasında belirli bir değeri vardır.

E-posta pazarlamasının en iyi yanı otomatikleştirilebilmesidir. Otomasyon, alıcının seyahatinde ilgi veya aşamaya göre bölümlere ayrılmış abonelere başarılı bir damla kampanyası ayarlayabileceğiniz ve e-posta kampanyanızın gerekeni yapmasına izin verebileceğiniz anlamına gelir.

Yine de e-posta listeniz konusunda titiz olmanız gerekir, böylece potansiyel müşterileriniz arasında güveni koruyabilirsiniz. Bir internet kullanıcısının öncelik listesinde veri gizliliğinin yüksek olduğu bir dönemde, o kullanıcının gelen kutusunda her ticari e-posta kabul edilmez. E-ticaret pazarlamacıları, web sitesi ziyaretçilerini posta listelerine ne zaman ve nasıl eklediklerine dikkat etmelidir. Bir e-ticaret pazarlamacısının e-posta pazarlamasını kullanabilmesinin iki yolu aşağıda verilmiştir:

Satın Alma Sonrası Takibi

Bir kullanıcı web sitenizden daha önce bir ürün satın aldıysa ve ödeme işlemi sırasında sizden e-posta almayı kabul ettiyse ürün teslim edildikten birkaç gün sonra bir takip e-postası göndermek, sohbeti sürdürür ve müşterinin gelecekte ürününüze olan ilgisini ölçer.

Satın alma sonrası takip, satışların ötesinde onlara önem verdiğinizi ve şirketinizin ürününüzü kullanarak başarılarına ilgi duyduğunu da gösterir. Size satın alma deneyimleri hakkında geri bildirim alma fırsatı verir, bu da gelecekteki müşteriler için çabalarınızı biraz daha azaltmanıza yardımcı olur.

Bu tür e-postalar için en iyi uygulamalardan bazıları, ürününüzün bir incelemesini yazmalarını ve / veya ürününüzü nasıl kullanacağınızla ilgili orijinal içeriği okumalarını istemektir. Bunu Youtube videoları ile de sağlayabilmeniz mümkündür.

Alışveriş Sepeti

Kullanıcılar alışveriş sepetlerini birkaç nedenden dolayı terk ederler ve sorunu teşhis etmek ve işlerini korumak için e-postalar, bir satın alma ile kayıp bir müşteri arasındaki farkı yaratabilir. Alışveriş sepeti terkini azaltmanın yollarını aşağıda ele aldık.

Bir web sitesi ziyaretçisi alışveriş sepetinizdeyken bir işlemi tamamlayamazsa ödeme sürecini tamamlamalarını, yardım sunmalarını veya aklını kendinize ve tarayıcılarına geri almalarını sağlamak için onlara kibar bir e-posta göndermeyi deneyebilirsiniz.

Kullanıcıların alışveriş sepetinizi neden terk ettikleri ve bunun önüne nasıl geçebileceğinizle ilgili daha fazla bilgi edinip, çözüm yollarına başvurmalısınız.

Yerel Pazarlama

Bu, e-ticaret işletmeleri için genellikle gözden kaçan bir taktiktir, ancak yerel pazarlama, beklentilerinizin çoğunun olduğu alanları (bir alanda büyük bir nüfusa sahipseniz) ikiye katlamanıza ve potansiyel müşterinize teşvik sunmanıza olanak tanır. Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: Potansiyel müşterilerinizin nerede bulunduğunu belirlemek için izleme çerezlerini kullanın. Ardından, depolarınız veya nakliye tesisleriniz olan bölgelerdeki potansiyel müşterilere indirimli (veya ücretsiz) gönderim hizmeti sunun. Teşvik, yeni bir müşteri kazanmak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

E-ticaret pazarlaması stratejisi belirlemek çok önemlidir. Stratejiniz ve sürekliliğiniz sizi başarıya götürecektir. Ayrıca E-Ticaret Pazarlaması ve e-ticaret ile ilgili merak ettiğiniz her şey için “E-Ticaret Serisine” girebilirsiniz.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
1
Mutlu
1
Aşık Oldum
1
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir