E-Ticaret Yönetim Süreci

E-Ticaret yönetim süreçleri geleneksel pazarlama yönetim süreçlerinden farklı olarak işlemektedir. E-Ticaret çevrimiçi bir platformda yayımlanacağı için attığınız her adım ile sitenize ve kendinize fark katmanız gerekmektedir. Sitenizi açtıktan sonra herhangi bir strateji geliştirmeden müşteri gelmesini beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Aşağıda maddeler hâlinde bahsedeceğimiz adımların hepsini tek tek gerçekleştirdiğiniz zaman başarılı ve kurumsal bir e-ticaret sitesi elde etmiş olduğunuzu göreceksiniz.

Güvenilir Alışveriş Platformu Oluşturma

Güvenilir bir site e-ticaretin önemli unsurlarından biridir. Aynı zamanda güvenilir bir ödeme sisteminizin de bulunması gerekmektedir. Müşteriler kredi kartı bilgileri gibi birçok bilgiyi sizinle paylaşmaktadır. Bu nedenle sitenizin güvenlik önlemleri yüksek ölçüde olmalıdır. Bunun yanında sitenize kesinlikle SSL sertifikasını eklemeniz ve domain adınızı http yerine https olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Analiz ve Takip

E-Ticaret yönetiminin en önemli aşaması da sektörün ihtiyaçlarını ve rakiplerinizin bu konuda ne durumda olduğunu araştırmanızdır. Rakiplerinizin eksiklerini belirleyerek onlardan daha ileri bir konuma ulaşmanız gerekmektedir. Aynı şekilde pazar yeri araştırması yaparak toplumun beklentilerinin neler olduğunu bulmalısınız.

Ürün Yönetimi

Ürünlerinizin stok yönetimini yapabilmek için bir ERP programı kullanmanız daha doğru sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Ürünlerinizin giriş ve çıkışlarını kayıt altında tutmalısınız. Ürünlerin e-ticaret sitesine koyulması sırasında kullandığınız fotoğrafların ve içeriklerin profesyonel ve dikkat çekici olması gerekir. Ürünleriniz ne kadar dikkat çekici ve belirli standartta olursa o kadar müşteri elde edersiniz.

Müşterilerin Takip Edilmesi

Müşterilerin sitenizde nelere dikkat ettiği, hangi ürünlerde daha fazla zaman geçirdiği, hangi zaman aralığında sitenize daha çok giriş yaptığı gibi bilgileri analiz etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda müşteriye özel kampanyalar ve hediye çekleri göndererek onların ilgisini çekebilirsiniz. Oluşturduğunuz kampanya ve reklamların müşteri tarafından ne kadar ilgi çektiğine de dikkat etmeniz gerekir.

Uygun Kategoriler ve Açıklamala

E-Ticaret siteniz içerisindeki kategori planlamasının çok önemli olduğunu unutmayın. Kategorileriniz hiyerarşik bir düzen ile oluşturulmalıdır. Kategori açıklamalarınız kategorilerden bağımsız bir şekilde değil de kategoriyle alakalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Uygun kategorinin altına uygun ürünü eklemelisiniz. Bununla birlikte blog sayfalarınız ile kategori açıklamalarını besleyebilirsiniz.

İnternet Reklamları

E-Ticaretiniz ne kadar tanınmış olsa da reklamlarla bunu desteklemeniz gerekir. Google ADS reklamları ile alışveriş reklamları vererek ürünlerinizin bilinirliğini arttırabilirsiniz. Sosyal medya platformları üzerinden ürünlerinizin ve sitenizin tanıtımını yaparak daha çok kullanıcı çekebilirsiniz. Instashop ve Facebook shop üzerinde ürünlerinizi paylaşarak müşterilerinizi sosyal medya ile alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Şikayet ve İsteklerin Takibi

Müşterilerinizin görüşlerine ve isteklerine özenli ve hızlı bir şekilde cevap vermelisiniz. Bu sizin müşterileriniz ile ilgilendiğinizi göstermektedir. Gelen şikayetleri ve istekleri okuyarak e-ticaret sitenizi ona göre güncellemeniz gerekmektedir. Müşterileriniz ile sağlıklı iletişim kurmanız onların size karşı olan güvenlerini arttıracaktır.

Toplu Mail ve SMS Gönderimi

E-Ticaret hukukuna göre müşterilerin izni olmadan mail ya da SMS gönderim işlemi yasaktır. Müşterileriniz sizinle iletişim bilgilerini paylaşması ve mail gönderimi konusunda izin vermesi gerekir. Maillerde ve smslerde kullanacağınız içerikler ve görseller müşterilerinizi ürün almaya ikna etmeli ve satışlarınızı arttırmalıdır.

Sipariş Yönetimi

Müşterilerin yapmış oldukları siparişleri yönetebilmek ve raporlamak oldukça önemlidir. Siparişlerin birbirlerinden farklarını alarak sınıflandırma işlemini yapmak sipariş yönetimi içerisindedir. Müşteri siparişlerinin kontrol ederek onaylanması, ödeme yöntemi şekillerinin belirlenmesi, teslimat bilgilerini düzenlemek ve sipariş müşteriye ulaştıktan sonra müşteri yorumlarını alarak değerlendirmek gerekir. Tüm bunlar sipariş yönetimi içerisindedir.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
0
Mutlu
0
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

E-TİCARET TÜRLERİ

E-Ticaret türleri, elektronik ticaretin kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. E-Ticaretin sürekli gelişmesi ile içerisinde birçok ...