zengin

1 Nisan 2021 tarihinde güncel olarak dünyadaki en zengin yedi insan, serveti, kısa hikayeleri ve ilginç bilgileri ile birlikte yazımızda yer alıyor.

1. Jeff Bezos – $181.6 billion
Jeff Bezos

Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 181.6 milyar dolarlık serveti ile dünyadaki en zengin kişi olarak yer alıyor. 2019’da eşi MacKenzie’den boşandıktan ve Amazon’daki hissesinin dörtte birini ona devrettikten sonra bile unvanını kaybetmedi. Bezos, devasa Amazon’u 1994 yılında Seattle’daki garajında ​​kurdu. E-ticaret devi, korona virüs salgınından kaynaklı olarak internet üzerinden satışlarını arttırdı ve şu günlerde servetine servet katmaya devam ediyor.

2. Elon Musk – $165.1billion
Elon Musk

Kendisi elektrikli otomobil üreticisi Tesla aracılığıyla hem Dünya’da hem de roket üreticisi SpaceX aracılığıyla uzayda ulaşımda devrim yaratmak için çalışıyor. Roket şirketinin değeri ise şu anda yaklaşık 100 milyar dolar, Tesla şirketi ise 342 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli otomobil üreticisi konumunda. Son günlerde yaptığı Bitcoin ile ödeme yöntemi ve Dünyanın her yerine uydular ile internet erişimi sağlama projeleri ise onun yakın gelecekte Jeff Bezosu tahtından etmek için büyük bir aday olduğunun göstergesi.

3. Bernard Arnault & Family – $160.7 billion
Bernard Arnault

Fransa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault, serveti ile listemizde üçündü sırada yer alıyor. Louis Vuitton ve Sephora dahil 70’den fazla markadan oluşan imparatorluğunun net değeri ise 160.7 milyar dolar.

4. Bill Gates – $127.1 billion
Bill Gates

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucu ortağı olan Bill Gates’in serveti ise 127.1 milyar dolar. Yazılım devi Microsoft’u Paul Allen ile birlikte kuran işadamı, geçen yıl Nisan ayında Microsoft hisse fiyatının yükselişe geçişi ile birlikte listemizde tutunmayı başardı.

5. Mark Zuckerberg – $107.4billion
Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucu ortağı, CEO’su ve başkanı olan Mark Zuckerberg, günümüzde bir ihtiyaç haline gelen sosyal medyanın öncülüğünü yapıyor. Serveti, bu yılın başlarında Hindistan’da yasaklanan ve ABD’de de sorunlarla karşılaşan TikTok’un alternatifi olan Instagram sayesinde büyük bir artış gösterdi. Mark Zuckerberg en genç milyarder olma unvanına da sahip.

6. Warren Buffet – $97.0 billion
Warren Buffet

Halk arasında Omaha’nın Kahini olarak bilinen Warren Buffet, tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülüyor. Ünlü Geico Insurance, Duracell, Dairy Queen Restaurant dahil 60’tan fazla şirketin sahibi olan Berkshire Hathaway’i yönetiyor. Serveti 97.0 milyar dolar. ABD’li bir kongre üyesinin oğlu olan Warren Buffet 11 yaşında iken ilk hissesini satın almıştı.

7. Larry Ellison – $94.1 billion
Larry Ellison

Larry Ellison, 1977’de Oracle adlı yazılım şirketini kurdu. 2014 yılında şirketin CEO’su olarak görevinden ayrıldı.Ellison o zamandan beri şirketin yönetim kurulu başkanlığını ve baş teknoloji danışmanlığını yapıyor. Ellison, aynı yılın başlarında Tesla hisseleri satın aldıktan sonra Aralık 2018’den bu yana Tesla’nın da yönetim kurulunda yer alıyor. Geçen yıla göre 3 basamak atlayarak listemizde yedinci sırayı alıyor. Ayrıca Ellison Hawai’deki Lanai adasınında sahibidir.

Listemizde yer alan isimler ve servet değerleri 1 Nisan 2021 tarihinde Real Time Billionaires sitesi referans alınarak yazılmıştır. Güncel listeye ve servet değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
5
Mutlu
2
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
2

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Ekonomi

Ekonomi

E-TİCARET TÜRLERİ

E-Ticaret türleri, elektronik ticaretin kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. E-Ticaretin sürekli gelişmesi ile içerisinde birçok ...