Açık Bankacılık

 Son zamanlarda dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla sıkça karşılaştığımız kavramlardan biri olan açık bankacılık kavramını ele aldım.

Açık Bankacılık Nedir?

Kişilerin bankada bulunan harcama bilgileri, fatura bilgileri, ödeme bilgileri gibi banka da oluşabilecek tüm finansal verilerin müşterilerin onayı ile üçüncü parti kuruluşlarına paylaşılmasına olanak sağlayıp müşterilerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi, katma değerli hizmetler ve ürünler ortaya koymasına imkan tanıyan sisteme denir.
Örneğin, diyelim ki bir kişi A bankasında mevduat hesabı, B bankasında kredi hesabı, C bankasında yatırım hesabı bulunsun. Bu kişi, bankalar tarafından geliştirilen Uygulama Geliştirme Arayüzleri (API) aracılığıyla farklı hesaplarındaki hareketlerini tek bir ekranda aynı anda görüntüleyebilecek. Böylelikle;

  • Nakit fazlasını nasıl değerlendirebilirim,
  • Nakit eksiğini nasıl kredilendirebilirim,
  • Nerede harcama yapmaktayım (yemek, giyim vb.).

Gibi sorulara cevap bularak harcama alışkanlıklarını, tasarruf eğilimlerini ve borçlanma işlemlerini analiz etmelerine imkan sağlanacak ve gelecekte daha iyi karar vermelerine, akıllı seçim yapmalarına, kişiye özel kampanyalardan faydalanma olanağı doğmuş olacaktır. Örnek vermek gerekirse, sürekli kartla alışveriş yaptığımız x mağazasından indirim alabiliriz veya uygulamanın yatırım tavsiyelerinden faydalanabiliriz.

Bu verilerin kontrolü doğrudan müşterilerin olduğu için “Verinin Demokratikleşmesi”ne olanak sağladığını söyleyebiliriz. Ayrıca, üçüncü parti Fintech firmaları gerek bankalarla iş birliği yaparak gerek Fintech şirketleri olarak finans ve teknolojiyi bir araya getirip yapay zeka tabanlı özel yazılımlar ile online veya mobil cihazlar üzerinden ödeme, para transferi, sigorta işlemleri gibi bankacılık ve finansal hizmetleri hızlı, pratik, kişiselleştirilmiş, erişimi kolay ve daha ucuz bir şekilde müşterilere ve KOBİ’lere sunabilmektedirler.

Peki, bu verilerin korunması nasıl sağlanmaktadır?

Güvenlik

Kişisel verilerin korunması ile güvenli, hızlı, standardize edilmiş rekabetçi bir ödeme piyasası oluşturmak adına İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından yasal alt yapısı oluşturulan PSD2 (Payment Service Directive) adı verilen yeni kurallar ve yasal çerçeve belirlendi.
Aynı şekilde, Türkiye’de 1 Temmuz 2020 yılı itibarı ile yürürlükte olan ‘Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’te ilk defa açık bankacılık servisleri tanımlanırken, kimlik doğrulama ve işlem güvenliği açısından ayrıntılı düzenlemelere içeren kanun yürürlüğe girmiş bulunmakta.
Açık bankacılığa ilişkin getirilen ve getirilecek olan yeni düzenlemelerle, tüketicilerin veri güvenliği ve ödeme güvenliği sağlamaya yönelik tedbirlerle tüketiciler korunuyor.

Türkiye de Açık Bankacılık

2013: 6493 sayılı kanun ile birlikte (Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun) fintech şirketlerin ödemeye aracılık yapmasını mümkün kılındı.
2017 : “On Birinci Kalkınma Planı’nda açık bankacılık konusu gündeme geldi.”.
2018: “Ankara da düzenlenen “FinTech Arama Konferansı”nda da Açık Bankacılık konusu konuşuldu.”
2019: Açık bankacılık hukuki altyapısını güçlendirmek amacıyla 7192 nolu kanun değişikliği ile birlikte AB Ödeme Hizmetleri Direktifi 2 (PSD2) ile mevzuat uyumu sağlanacaktır” hedefi belirlenmiş.
2020: Açık bankacılık kavramını tanımlayan “Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi.

Son olarak Adyen, Transferwise, Toslo, TekCep, Hesapkurdu gibi en çok bilinen uygulamalardan birkaçı diye sıralayabiliriz.

Bu makale değerli meslektaşım Yasemin Kaya’ya aittir. Makale hakkında sorular ve görüşleriniz için yaseminkaya19@hotmail.com’a mail atabilirsiniz.

Nasıl Hissediyorsun?

Heyecanlı
1
Mutlu
1
Aşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Alperen Baydemir
"Potansiyeli olan gençlerin önünü açacak ve onları geliştirecek vizyoner bir iş adamı olmak" hayaliyle hayatını şekillendirmeye çalışan, tutkulu ve meraklı biri.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Ekonomi

Ekonomi

E-TİCARET TÜRLERİ

E-Ticaret türleri, elektronik ticaretin kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. E-Ticaretin sürekli gelişmesi ile içerisinde birçok ...