Öğrenci “Ev” Ekonomisi (Makarna Ekonomisi)

EKONOMİ

Sadece öğrencileri değil tüm meslek gruplarından yetişkinleri de ilgilendiren ev ekonomisi konusu, o kadar gerekli görülmüş ki üniversite ortak dersi olarak bile veriliyor. Ev ekonomisinin bu denli önemli olduğu durumlardan en önemlisi de şüphesiz öğrenciliktir. Öğrencinin her daim paraya ihtiyacı vardır, dolayısıyla parayı tükettiğiniz mecralarda tasarruf yaparak rahat yaşama imkanı bulabilirsiniz. İşte başlıca yapılması gerekenler ve ekonomi tüyoları:

1- Bütçenizi belirleyin!

Ayağını yorganına göre uzat, atasözünün devreye girdiği bu maddedeki önemli detay, tüketimden önce elinize geçen bütçedir. Bu bütçeyi hesaplarken size her ay düzenli olarak gelen: harçlık, burs, maaş gibi yollarla elde edilen paraları toplayarak elinizdeki 1 aylık bütçenizi görmeniz gerekir. Örneğin ortalama bir öğrencinin 500 TL para ile bir ayını geçirmek zorunda olduğunu düşünelim. Bu bütçe içindeki ihtiyaçlara kiranız dahil olmasın, bu bütçe yalnızca, yeme-içme, kırtasiye, yol ve kişisel harcamalar için olsun. Bu bütçeyi 1 ay boyunca yetirmeniz gerektiğinden 1 ayda nereye ne kadar para harcamalısınız sorusuna yanıt arayın ve tüm ihtiyaçlarınız için gereken miktarı hesaplayın. 1 ay içinde 150 TL’nizi yeme-içme masraflarınıza, 150 TL’yi yol, kırtasiye ve acil durumlarda harcanabilecek masraflarınıza geri kalan 200 TL’yi ise kişisel ihtiyaçlarınıza ayırabilirsiniz. Buradaki temel konu gelirlerinize göre giderlerinizi ayarlamak olacaktır. Bunu başardığınız takdirde istediğiniz gibi ekonomik ve rahat bir öğrencilik hayatı sürebilirsiniz.

2-Bütçenizde ekonomiye gitmek için en fazla para harcadığınız bölümü tespit edin!

Genellikle çoğu öğrenci yeme-içmeye çok para harcar. Bunun nedeni dışarıdan çok sık yemek yemesidir. Hem sağlıksız hem de bütçe düşmanı olan bu yöntem her seferinde ay sonunu göremeyecek durumda olmanıza neden olur. Bunun yerine ne mi yapmalıyız? Evde hem temiz hem ekonomik hem de daha pratik yemekler yaparak yaşam kalitenizi bütçenizle doğru orantıda yükseltebilirsiniz. Evde yemek yaparak dışarıda 30 TL’ye yediğiniz bir yemeği size 10 TL ye mal ederek 20 TL tasarrufa geçmenizi sağlar. O 20 TL’ler birikerek ayın son haftasına kadar geçinmenizi sağlar.

3-Gereksiz harcamalardan kaçının!

Alışveriş esnasında “ buna ihtiyacım var mı, almazsam ne olur?” diye düşünerek harcamalarınızı asgari miktara düşürebilirsiniz. Bu sadece kişisel alışverişlerinizde değil, mutfak alışverişleriniz de de geçeri olmalı. Örneğin tüketebileceğiniz kadar yiyecek almalı, bütçenize uygun fiyatlı olanları tercih etmelisiniz.

4- Yükte hafif, paha da ağır şeyleri evden getirebilirsiniz!

Eğer en az ayda bir ailenizi ziyarete gidiyorsanız, ev arkadaşlarınızla beraber aranızda dağıtım yaparak, çamaşır ve bulaşık deterjanı gibi, sürekli tükettiğiniz baklagiller, kuru gıdaları ya da o an evinizde ne bulunuyorsa valinizin bir köşesine sıkıştırarak evinize katkıda bulunabilirsiniz.

5- Tek seferde iki günlük yemek pişirmek!

Evde yaptığınız yemekleri kişi sayısına göre iki günlük yaparak, hem zamandan hem de malzemelerden tasarruf edebilirsiniz. Dolayısıyla haftada her gün yemek pişirmek yerine, iki gün aynı yemeği yiyerek haftanın 3 günü zamanınız da paranız da size
kalabilir!

6- İndirimler

Migros, Çağdaş, Hakmar, Carrefoursa gibi büyük marketlerden alışveriş yaparken indirimleri takip edin ve indirim kartlarını alın. Bunlar size küçük kazançlar sağlayacaktır. Ayrıca interneti faydalı kullanarak kampanyalardan yararlanmaya çalışın. Örneğin mobil-hatlardan kazanılan sinema bileti hediyesi gibi.

7- Yiyecekleri buzlukta dondurmayı alışkanlık edinin!

Örneğin bir gün canınız pratik bir börek yapmak istedi, yaptıklarınızın hepsini tüketemediğinizi ve ziyan olduğunu gördünüz. İşte tam burada, ihtiyaç fazlası olan börekleri çiğ şekilde buzluğa atabilir ve ilerleyen zamanlarda yapmak için yiyecek bulamadığınızda buzluktan çıkarıp pişirebilirsiniz. Bu alışkanlığı edindiğinizde daima hazırda yiyecekleriniz bulunacak ve acil yardım yiyecekleriniz gününüzü kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.