KENDİ ÇAPINIZ NE KADAR?

Değişmek Ya da Gelişmek?

Sizce değişmek mi önemli yoksa gelişmek mi? Yapılan araştırmalara göre değişim, bir grafikte hem negatif yöne doğru hem de pozitif yöne doğru ilerler. Yani siz değişmek istediğinizde iki tercihiniz olur. Ya iyi, doğru, güzel gibi olumlu olan yönü seçersiniz ya da kötü, yanlış, çirkin gibi olumsuz olan yönü seçersiniz. İnsanlar genelde değişimin kolay olduğunu düşünür, ‘Değiştim’ dediği zaman değişmez insan, hal ve hareketlerine, tutumuna, tutarlılığına bakmak gerekir. Çünkü günümüzde değiştim dedikten 1 gün ya da 1 hafta sonra eskisi gibi olmaya devam eden insanlar çoğunlukta. Değişimde önemli olan faktör, irade ve istikrardır.

Çünkü değişmek kolay değildir, zaman ve çaba ister bunun yanında psikolojik olarak bazen savaşmak gerekir. Çünkü gittiğiniz yoldan farklı bir yol daha vardır ve siz 200 km gittikten sonra tekrar başlangıç noktasına geri dönerek aslında diğer yolu tercih edebilirsiniz, bu yüzden değişimden ziyade gelişim bir insanın hayatı için daha alternatifli ve daha olumludur. Çünkü gelişimin grafiğine baktığımızda, tek yönlüdür ve  pozitif yöne doğru ilerler.

İLERLE!

Siz bir hobi edinmeye başladığınızda ya da bir dil kursuna gittiğinizde, okul çağına geldiğinizde ve devam eden eğitim süresinde önem verilen konu, gelişimdir. Çünkü gelişmek istediğinizden emin olduğunuzda ve bu yola çıktığınızda tek tercihiniz ya o yolda ilerlemektir ya da başlangıç noktasında beklemek ve bir şeyleri size başkasının getirmesini dilemektir. Karar verip yola koyulduğunuzda ise yol ne kadar engebeli olsa da, yorucu olsa da devam etmek istersiniz çünkü gelişim güzeldir, insan önce doğar belli bir süre geçtikten sonra emeklemeye devamında yürümeye, koşmaya ve konuşmaya başlar. Bunların hepsi insan gelişimi olarak adlandırılır ve gelişim sürekliliği olan bir durumdur.

Bir çember düşünün ve merkezine kendinizi koyun, önce küçücük çap ile başlarsınız bu yola, birkaç bilgi edinmek, gitar çalmaya çalışmak gibi ufak adımlar atarsınız sonra bu çapı büyütmek istersiniz yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye çalışırsınız. Yeni bilgiler, yeni araştırmalar, yeni hobiler ve yeni ilgi alanları derken çemberinizin çapı büyümeye başlar ve yavaş yavaş adımlarınız da büyür, sonra ise yeni insanlar, yeni iş hayatları, yeni alışkanlıklar derken çemberinizin çapı daha da büyümeye devam eder ve siz adımları bırakıp hafif tempoda koşmaya başlarsınız.

İlerle

SONSUZ BİR SÜREÇ: GELİŞİM

İnsanlar değişim kelimesine çok farklı anlamlar yükleyerek aslında gelişimini engeller. Çünkü değişim, TDK’ye göre, bir zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü demek iken gelişim, serpilip büyüme, ilerleme, inkişaf ve tekamül demektir. Buradan ele alacak olursak insanların değişme isteği, farklılaşma isteği çoğu zaman gelişme isteğine ve olduğu benliğini kabul etmeye göre daha baskındır. Değişim sizin bambaşka biri olmanızı hedeflerken gelişim olduğunuz gibi kalmayı, kendinizi böyle kabul edip bunun eksik yönlerini tamamlamayı ve iyi yönlerinizi çoğaltmayı hedefler. Değişim sizi sadece A noktasından B noktasına götürmek için vardır yani kısıtlıdır. Gelişim ise sonsuzdur çünkü çemberinizin çapını büyütmeye devam edebilirsiniz. Bu yüzden insanlar tercihlerini tek başına yapmalıdır. Ya çemberinizin çapını büyütmeyi istersiniz ya da A noktasından B noktasına gitmek sizin için yeterlidir, tercih sizin.

Gelişim


“Çemberinizin çapını büyütmeye devam ettiğiniz,güzel günlerinizin olması dileğiyle.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.