HAREKETE GEÇ


Harekete geçmek, ilk adımı atmak her zaman zor gelir.Peki harekete geçebilmemiz için ne gerekiyor? Newton’un eylemsizlik yasasına bakarsak duran bir cismi harekete geçirmek için ona bir kuvvet uygulamamız gerekir. Peki hayatımızdaki bu kuvvet nedir?

Sürtünme Kuvveti

Öncelikle bizi hareket geçirecek bir kuvvet olan amaca, hedefe, bir hayale ya da heyecana ihtiyacımız vardır. Bu heyecanın kaybolmaması için ise sürekli olması gerekir. Tıpkı cisme kuvvet uyguladıktan sonra sürtünme kuvvetinin etkisiyle cismin bir süre sonra durmasını ve sürekliliğini kaybetmesi gibi bizim de dış etkenlerden yani çevremizdeki insanların “Sen yapamazsın! Bu sana göre değil.” gibi hayatımızda sürtünme kuvveti etkisi gösteren bu olumsuz söylemler gibi pek çok örnek vardır.

Devamlılığımızı koruyabilmek için çevremizden etkilenmememiz, rüzgarın yaprağı oradan oraya sürüklediği gibi yolumuzdan sapmamamız gerek. Bu yüzden net olmalıyız. Bir amacımız,nedenimiz varsa bu ‘Neden’ ne kadar güçlüyse ‘Nasıl’ o kadar kolay olacaktır.


‘Ya kazanırsınız ya da öğrenirsiniz.’

İlk adımı attıktan sonra işler kolaylaşacak. Notaların portre üzerindeki iniş çıkışları gibi hayatımızda da bu iniş çıkışlar vardır.İnişleri hayatta ya da işimizde karşılaştığımız zorluklar,engeller olarak düşünebiliriz. Biz bir bataklığın içine düştüğümüzde nasıl kurtulabileceğimizi değil hemen ön yargılara kapılıp bunu başaramayız diye düşünüyoruz aslında durum böyle değildir. Bu başarısızlıktan sonra ayağa kalktığımızda daha güçlü oluruz. Şunu bilmemiz gerekiyor ki kaybetmek diye bir şey yoktur. Ya kazanırsınız ya da öğrenirsiniz. Düştüğümüzde yaşadığımız başarısızlık bize aslında bir tecrübeyi kazandırır. Aynı durumla karşılaştığımızda nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bize ders verir. Başarılı olmak istiyorsak yeniden mücadele etmeliyiz.


‘Sadece yapmaları gereken hata yapmaya devam etmektir.’

Peki başarılı olan insanların başarısının arkasında sizce ne vardır? Genellikle adını duyurabilmiş ,başarılı insanların neyi başardığına bakarız. Aslında bu başarının arkasında büyük başarısızlıklar vardır. Çoğu insan başarıyı elde etmek için bir kaç denemeden sonra pes eder aslında başarılı olmak için adım attıklarının farkına varmazlar. Sadece yapmaları gereken hata yapmaya devam etmektir. Herkesin tanıdığı son derece başarısız olmuş fakat bize çağ atlatan bir icadın mucidi güzel bir örnek olabilir. Bu kişi Thomas Edison. Thomas ampulü icat etmeden önce tam 999 kez başarısız olmuş ancak 1000. denemesinde başarıya ulaşmıştır.İnsanlar ona bu kadar başarısızlıktan sonra nasıl pes etmeden devam ettiğini sorduğunda Thomas onlara; her başarısız denemesinde bir ampulün nasıl icat edilemeyeceğini öğrendiğini söylemiştir.Sonuç olarak başarılı olmak istiyorsanız hatalarınızın sayısını arttırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.