Erasmus+ Nedir?

Erasmus Plus Programı daha önce sadece Erasmus ismiyle yürütülen 2014 yılı itibari ile sona eren Hayat Boyu Öğrenme Programı‘nın yeni adıdır. 2014-2020 Yılları arasında Erasmus Plus olarak hibe desteği ile devam edecektir. Erasmus Plus Programı eğitim,öğretim, öğrenim, staj, gönüllü çalışmalar, gençlik ve spor alanlarında yüksek öğretimde kaliteyi arttırmak amacı ile uygulanmaya başlanmıştır.

Bu alanlarda Türkiye’de Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Ulusal Ajans ile hibe desteği sağlamaktadır. Erasmus Plus Programı kapsamındaki projeler gençlik değişimi, training course ve ESC olarak ayrılmaktadır.

Erasmus

Gençlik değişimleri, katılımı en kolay ve de projeler kapsamında giriş niteliğinde olan bir seviyededir. Genellikle 7-14 gün arasında bir yapılma süreleri vardır ve Katılım sınırı yoktur. ESC projeleri gönüllülük projeleridir toplamda en fazla 2 defa olmak üzere iki defa katılınabilir (ilk seferi en fazla 2 aylık olma şartıyla).Training course projeleri en yoğun çalışma programına sahip olanlardır ve genellikle katılımı diğerlerine nispeten daha zordur. Erasmus+ projelerinde katılımcılar kalacak yer ve yiyecek için para vermezler hatta bazı projelerde vize ücreti de geri alınabilir. Yol masrafı olarak da genellikle 360€ olan limitim altındaki toplamdaki her bilet için yol masrafı geri alınmaktadır. Başka bir deyişle özel harcamalar dışında herşey ücretsiz.

Erasmus

Uzun lafın kısası Şu an gençliğin elinde projelere katılarak kendini geliştirme, dilini geliştirme ve de gezip farklı kültürleri tanımak adına harika bir seçenek var ve umarız ki herkes onu en doğru şekilde kullanabilir.

Erasmus+ Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.